19 stycznia 2025, 18:37

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim

7 stycznia 1919 roku z miejsca, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Zespół Szkół nr w Ostrzeszowie do boju o wolność ojczyzny wyruszyły polskie oddziały pod dowództwem pułkownika Stanisława Thiela. Wydarzenie to uznaje się za wybuch Powstania Wielkopolskiego na ziemi ostrzeszowskiej, a jego kolejne rocznice upamiętniane są okolicznościowymi apelami z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji społecznych i politycznych, kombatantów, harcerzy, młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta. Wszyscy zbierają się przed Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich by oddać hołd bohaterom walk narodowo-wyzwoleńczych i złożyć wieńce pod poświęconym im obeliskiem. W tym roku uroczystość odbyła się się w środę (8 stycznia).
- Każdy kto chce być świadom własnej tożsamości powinien pielęgnować pamięć, by przez nią budować trwałe, oparte na prawdzie relacje z otoczeniem - powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Dariusz Grzesik. – Zdobywanie wiedzy o sobie wiąże się z poznawaniem dziejów narodu, z którego się wyrasta. Wówczas zaczynamy lepiej rozumieć zarówno siebie, jak i innych uczestników życia społecznego. Dzień dzisiejszy to rocznica polskiego zrywu niepodległościowego, nazywanego Powstaniem Wielkopolskim. 106 lat temu Polska była osamotniona w swoim dążeniu do odzyskania suwerenności. Dlatego z tym większym podziwem należy patrzeć na postawę Polaków, którzy przedkładali cel odzyskania niepodległości ponad własne kariery. Powstańcy potrafili wyzbyć się egoizmu i strachu, poświęcić wspólnemu dobru jakim jest Rzeczpospolita. Dzięki znajomości winionych faktów możemy trafnie określić punkt, w którym się obecnie znajdujemy i skutecznie dobierać środki do podążania ku przyszłości. Teraz dziejowe stery spoczywają w naszych rękach, dlatego nie możemy zniweczyć wysiłku poprzednich pokoleń i za ich przykładem razem szukajmy sposobów osobistego uczestnictwa w ulepszaniu dnia dzisiejszego. 
Apel poległych odczytał emerytowany wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 Wacław Mucha-Kruczyński.
- Wzywam was, wszystkich synów i córki ziemi ostrzeszowskiej, którzy w mundurach czy w stroju cywilnym jednako toczyli śmiertelną walkę o życie i wolność narodu, o godność i honor ojczyzny naszej – Polski, którzy ojczyźnie naszej oddali to co najdroższe – życie swoje. Wołam was do apelu, to do Ostrzeszowa, pod ten obelisk, który upamiętnia wasz pierwszy powstańczy dzień. 
Głos zabrał również starosta ostrzeszowski Dariusz Świtoń.
- To właśnie tutaj 106 lat temu zostały zaprzysiężone oddziały powstańcze działające na terenie powiatu ostrzeszowskiego – przypomniał. – To właśnie tutaj były koszary, do których zmierzali mieszkańcy chcący zaciągnąć się do wojska, by walczyć pod ruską okupacją. Cieszę się bardzo, że to miejsce, ten symbol dzisiaj skupia tylu mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego, tylu uczniów przybyło świętować. To bardzo ważne abyśmy byli żywymi świadkami historii i patriotyzmu i to wszystko przekazywali nowemu pokoleniu. 
Wydarzenie uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl