18 marca 2018, 23:51

Teraz

-10°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Dyskutowali o przyszłości wieży ciśnień

Według wstępnych szacunków, około 6,5 miliona złotych kosztować może przebudowa i rozbudowa zabytkowej wieży ciśnień w Ostrzeszowie. Kwota ta padła podczas spotkania poświęconego planom zagospodarowania obiektu przez Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916. 15 lutego członkowie władz organizacji rozmawiali m.in. z Burmistrzem oraz radnymi Rady Miejskiej. Na wstępie prezes Stanisław Kulawiak zaprezentował dotychczasowy, bardzo bogaty dorobek stowarzyszenia, które powstało w 2010 roku i skupia przede wszystkim osoby związane z lokalnym środowiskiem fotograficznym. Od początku priorytetem jest dla nich zagospodarowanie stuletniej wieży ciśnień, w której miałyby znaleźć swoje miejsce m.in.: galeria autorska, studio koncertowe, sala audiowizualna, pracownia fotografii klasycznej oraz, unikalna w skali kraju, camera obscura. Wszystko pod szyldem Ośrodka Edukacji Artystycznej. Gotowy jest już wstępny projekt inwestycji, której wartość określono na 6,5 miliona złotych. Uzyskano także stosowną zgodę Urzędu Ochrony Zabytków.
-W zasadzie na tym etapie kończy się rola stowarzyszenia, bo myśmy zrobili to, co jest możliwe. Teraz możemy działać wspólnie z właścicielem obiektu, czyli Urzędem Miasta i Gminy - powiedział S. Kulawiak, który jako źródła finansowania działalności Ośrodka wskazał m.in. współpracę z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, a być może także z innymi uczelniami, odpłatne udostępnianie pomieszczeń organizatorom koncertów, wystaw, projekcji, konferencji czy szkoleń, realizację zewnętrznych zamówień oraz pozyskiwanie środków z funduszy unijnych. Zdaniem burmistrza Mariusz Witka, podjęcie wiążących decyzji powinno poprzedzić zamówienie kosztorysu inwestorskiego.
-Mając trochę doświadczenia z budową krytej pływalni i zespołu przedszkolno-szkolnego, wiemy, że te szacunkowe kwoty, związane z koncepcją nie do końca przekładają się już na konkretne kosztorysy, a też nie wiemy jak by to było w przypadku ogłoszenia przetargu.
Radni nie kryli, że są pod dużym wrażeniem przedstawionej im koncepcji, doceniali zaangażowanie i efekty pracy członków Regionalnego Ośrodka Dokumentacji i wyrażali przekonanie, że Ośrodek Edukacji Artystycznej okaże się sukcesem. Nie zabrakło jednak także uwag i zastrzeżeń, dotyczących przede wszystkim kwestii finansowych.
-Czy rzeczywiście miasto tej wielkości, z takim budżetem, jaki ma, z takimi środkami na kulturę, jakie przeznacza jest stać na wybudowanie czegoś takiego, a nawet na współfinansowanie? - pytał Sławomir Odrobiński – Wasza koncepcja jest wspaniała, nie przeczę. Tylko, czy gmina jest w stanie to uciągnąć. Ja nie rozstrzygam niczego, ale takie pytanie trzeba sobie stawiać.
S. Kulawiak przekonywał, że nie chodzi o drenaż pieniędzy z budżetu gminy, ale o poszerzenie i urozmaicenie oferty kulturalnej miasta oraz . Ostatecznie wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że przedsięwzięcie należy zrealizować, a punktem wyjścia do dalszej dyskusji o szczegółach będzie kosztorys inwestorski. Współdziałanie stowarzyszenia i gminy miałoby polegać m.in. na wspólnym aplikowaniu o środki zewnętrzne oraz poszukiwaniu partnerów skłonnych wspierać funkcjonowanie Ośrodka Edukacji Artystycznej,


 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

 • ~Obserwator: Przecież jest tylko ośrodków kulturalnych w mieście i tak samej działalności kulturalnej w nich jak na lekarstwo. Tak wiele pieniędzy idzie na obsługę tych instytucji. To po co dokładać z budżetu miasta do kolejnych murów, czy nie lepiej je wydać na aktywność w już istniejących

  11:20, 22 lutego 2017
 • ~klient: a mógłby się tam znajdować klub nocny, wieża w nocy ładnie świeci wiec przyciągała by klientów już z daleka nawet z Kępna :)

  18:42, 17 lutego 2017
 • ~zainteresowany: Panie Radny to przedstaw się Pan żebyśmy wiedzieli kto jest przeciw.

  16:15, 17 lutego 2017
 • ~Do radnych: Pieniądze zmarnowane. radzę nie przykładać ręki do marnotrawstawa!

  12:05, 17 lutego 2017
 • ~Radny: Pan fotograf widzi w tym duuużo kasy, więc byłoby z czego pociągnąć. Tyle kasy na budowę żeby służyło to kilku osobom ze stowarzyszenia a potem co roku dokładać kilkaset tysięcy na utrzymanie. Jako radny jestem zdecydowanie przeciw!

  12:03, 17 lutego 2017
 • ~Antoni: Pan fotograf co roku od lat mówi to samo i co roku wszyscy są pod wrażeniem koncepcji

  08:47, 17 lutego 2017