28 marca 2024, 20:24

Teraz

10°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Dyskutowali o przyszłości wieży ciśnień

Według wstępnych szacunków, około 6,5 miliona złotych kosztować może przebudowa i rozbudowa zabytkowej wieży ciśnień w Ostrzeszowie. Kwota ta padła podczas spotkania poświęconego planom zagospodarowania obiektu przez Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916. 15 lutego członkowie władz organizacji rozmawiali m.in. z Burmistrzem oraz radnymi Rady Miejskiej. Na wstępie prezes Stanisław Kulawiak zaprezentował dotychczasowy, bardzo bogaty dorobek stowarzyszenia, które powstało w 2010 roku i skupia przede wszystkim osoby związane z lokalnym środowiskiem fotograficznym. Od początku priorytetem jest dla nich zagospodarowanie stuletniej wieży ciśnień, w której miałyby znaleźć swoje miejsce m.in.: galeria autorska, studio koncertowe, sala audiowizualna, pracownia fotografii klasycznej oraz, unikalna w skali kraju, camera obscura. Wszystko pod szyldem Ośrodka Edukacji Artystycznej. Gotowy jest już wstępny projekt inwestycji, której wartość określono na 6,5 miliona złotych. Uzyskano także stosowną zgodę Urzędu Ochrony Zabytków.
-W zasadzie na tym etapie kończy się rola stowarzyszenia, bo myśmy zrobili to, co jest możliwe. Teraz możemy działać wspólnie z właścicielem obiektu, czyli Urzędem Miasta i Gminy - powiedział S. Kulawiak, który jako źródła finansowania działalności Ośrodka wskazał m.in. współpracę z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, a być może także z innymi uczelniami, odpłatne udostępnianie pomieszczeń organizatorom koncertów, wystaw, projekcji, konferencji czy szkoleń, realizację zewnętrznych zamówień oraz pozyskiwanie środków z funduszy unijnych. Zdaniem burmistrza Mariusz Witka, podjęcie wiążących decyzji powinno poprzedzić zamówienie kosztorysu inwestorskiego.
-Mając trochę doświadczenia z budową krytej pływalni i zespołu przedszkolno-szkolnego, wiemy, że te szacunkowe kwoty, związane z koncepcją nie do końca przekładają się już na konkretne kosztorysy, a też nie wiemy jak by to było w przypadku ogłoszenia przetargu.
Radni nie kryli, że są pod dużym wrażeniem przedstawionej im koncepcji, doceniali zaangażowanie i efekty pracy członków Regionalnego Ośrodka Dokumentacji i wyrażali przekonanie, że Ośrodek Edukacji Artystycznej okaże się sukcesem. Nie zabrakło jednak także uwag i zastrzeżeń, dotyczących przede wszystkim kwestii finansowych.
-Czy rzeczywiście miasto tej wielkości, z takim budżetem, jaki ma, z takimi środkami na kulturę, jakie przeznacza jest stać na wybudowanie czegoś takiego, a nawet na współfinansowanie? - pytał Sławomir Odrobiński – Wasza koncepcja jest wspaniała, nie przeczę. Tylko, czy gmina jest w stanie to uciągnąć. Ja nie rozstrzygam niczego, ale takie pytanie trzeba sobie stawiać.
S. Kulawiak przekonywał, że nie chodzi o drenaż pieniędzy z budżetu gminy, ale o poszerzenie i urozmaicenie oferty kulturalnej miasta oraz . Ostatecznie wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że przedsięwzięcie należy zrealizować, a punktem wyjścia do dalszej dyskusji o szczegółach będzie kosztorys inwestorski. Współdziałanie stowarzyszenia i gminy miałoby polegać m.in. na wspólnym aplikowaniu o środki zewnętrzne oraz poszukiwaniu partnerów skłonnych wspierać funkcjonowanie Ośrodka Edukacji Artystycznej,


 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl