16 kwietnia 2021, 12:25

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Finał „Szlachetnej paczki” coraz bliżej

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od tzw. Weekendu Cudów, czyli finału „Szlachetnej paczki”, jednej z największych akcji charytatywnych w naszym kraju. Kolejny rok z rzędu włącza się w nią także Ostrzeszów. Losy tutejszego sztabu ważyły się jednak niemal do ostatniej chwili. Długo brakowało chętnych do pracy jako wolontariusze.
- Zgłoszeń było dość sporo bo ponad dwadzieścia, więc wstępnie, jak w ubiegłych latach te zgłoszenia wpływały do systemu - mówi Paweł Bator, lider rejonu ostrzeszowskiego „Szlachetnej paczki”. - Trudniej jest jeżeli chodzi o zaangażowanie i zdecydowanie kandydatów co do pełnienia danej roli. Z tych wszystkich zgłoszeń, na dzisiaj skład ostrzeszowskiej „Paczki” to jest, licząc ze mną, osiem osób. Niestety są to same dziewczyny, trudno jest znaleźć chętnych do działania chłopaków. Razem ze mną są dwie weteranki z poprzednich edycji. Pozostałe osoby po raz pierwszy próbują swoich sił w „Szlachetnej paczce”.
Rodzi się pytanie, czy mniejsza niż w przeszłości grupa wolontariuszy będzie w stanie sprostać wyzwaniu i wesprzeć tyle rodzin ile w poprzednich latach?
- Niestety nie - przyznaje szczerze P. Bator. - Wiadomo, że wiąże się z to z mniejszą liczbą rodzin, które jesteśmy w stanie odwiedzić i włączyć do projektu. Wynika to z tego, że nasz skład jest mały, ale też z tego, że niektóre dziewczyny dołączały do zespołu w ostatnich tygodniach, więc nie są w stanie odwiedzić tyle rodzi ile powinien każdy wolontariusz. Zarówno więc liczba wolontariuszy, jak również liczba rodzin włączonych do projektu jest o wiele mniejsza niż w poprzednich edycjach.
Aktualnie, w tegorocznej bazie „Szlachetnej paczki” jest 12 rodzin z powiatu ostrzeszowskiego, czyli o ponad połowę mniej niż w przeszłości. Liczba ta może jednak nieco wzrosnąć, ponieważ wolontariusze weryfikują kolejne zgłoszenia. Jest też już sześciu darczyńców gotowych przygotować paczki dla potrzebujących.
- Termin zgłaszania darczyńców jest tak naprawdę do samego finału – podkreśla P. Bator. - Bierzemy jednak pod uwagę, że każdy darczyńca potrzebuje czasu, żeby przygotować paczkę, więc na pewno łatwiej by było gdyby wszystkie rodziny były opublikowane już w sobotę. Wtedy jest większa szansa, że darczyńca wywiąże się z przygotowania paczki dla danej rodziny.
Dzięki „Szlachetnej paczce” pomoc otrzymało do tej pory łącznie około dwustu rodzin z powiatu ostrzeszowskiego. Jak będzie w bieżącym roku, przekonamy się już 12 i 13 grudnia.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl