14 lipca 2024, 07:07

Teraz

17°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Gmina zwiększy nakłady na budowę szkoły?

Przetarg na budowę kompleksu szkolno-przedszkolnego w Rojowie nie będzie jednak unieważniony. Zamiast czekać na tańszą ofertę, gmina zamierza zwiększyć kwotę przeznaczoną na tę inwestycję. Taką przynajmniej propozycję Burmistrz złoży Radzie Miejskiej. Głosowanie odbędzie się 20 lipca, podczas specjalnie w tym celu zwołanego posiedzenia.

Przypomnijmy, do niedawno rozstrzygniętego przetargu przystąpiło dziesięć firm. Najtańsze oferty nieznacznie przekraczały 23 miliony złotych. To sporo, biorąc pod uwagę, że samorząd zamierzał wydać na tę inwestycję o około 5 milionów mniej. W tej sytuacji rozpatrywane były dwa warianty wyjścia z tej sytuacji. Unieważnienie przetargu, rozpisanie nowego i oczekiwanie, że przyniesie korzystniejsze finansowo propozycje bądź też dołożenie środków na budowę. Wybrano wariant numer dwa.
-Jako komisja przetargowa wyszliśmy z taką opinią, z takim wnioskiem do pana Burmistrza, że jednak nie ma sensu powtarzać przetargu - wyjaśnia wiceburmistrz Paweł Uścinowicz, przewodniczący komisji przetargowej – Oczywiście można byłoby bardzo prosto unieważnić w tej chwili przetarg, powtórzyć go, ale pytanie, czy jest sens to robić i co chcielibyśmy w ten sposób uzyskać. Uważamy, że konkurencja była dość silna, ofert było aż dziesięć, więc nie liczymy na to, żeby kolejny przetarg przyniósł jakieś radykalne oszczędności. A może nawet przyniósłby jeszcze wyższe oferty. Postanowiliśmy, że będziemy do pana Burmistrza wnioskowali o to, aby raczej pójść w drugą stronę, czyli zwiększyć kwotę w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Pan Burmistrz do tego się przychylił i w zawiązku z tym teraz trwają nad tym prace.
Zwiększenie środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej musi jednak poprzedzić przeprowadzenie kalkulacji przez skarbnika gminy.
-Każdą gminę obowiązują pewne limity zadłużenia – przypomina P. Uścinowucz – To wszystko musi być odpowiednio skalkulowane, tak, aby spłata ewentualnych przyszłych zobowiązań odbywała się w sposób płynny, nie zakłócony i żeby inne zadania też mogły być spokojnie realizowane.
W przypadku, gdy Rada Miejska poprzez przyjęcie uchwały wyrazi zgodę na wprowadzenie proponowanych przez Burmistrza zmian, oznaczać to będzie zielone światło dla podpisania umowy z wykonawcą. Aktualnie trwa jeszcze analiza wszystkich złożonych w przetargu ofert. Najniższą cenę (23.160.900zł.) zaproponowała firma Skanska z Leszna.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl