28 marca 2024, 15:39

Teraz

15°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Hołd bohaterom i ofiarom II wojny światowej


W strugach ulewnego deszczu oddawano dzisiaj w Ostrzeszowie hołd bohaterom i ofiarom II wojny światowej. Uroczystość już tradycyjnie odbywała się pod Pomnikiem Harcerskim, a rozpoczęło ją zapalenie znicza pokoju przez uczestników Sztafety Ognia Pokoju Wieluń – Ostrzeszów. Jedenastoosobowa grupa ostrzeszowskich biegaczy już po raz dziewiąty wzięła udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w pierwszym polskim mieście zbombardowanym przez niemieckie lotnictwo. W tym roku sztafetę tworzyli:Dawid Sobieraj, Radosław Gatkowski, Daria Ramirez-Paszek, Kacper Świtoń, Martyna Wróbel, Szymon Pawlak, Martyna Lubojańska, Katarzyna Pannek, Szymon Bodura, Kamil Witwicki, Remigiusz Krzewiński. To w większości uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie. Przedstawiciel grona pedagogicznego tej placówki Wacław Mucha-Kruczyński wygłosił z kolei okolicznościowe przemówienie, poświęcone temu, jak przebiegały losy miasta pod hitlerowską okupacją.
-Niemiecka okupacja w Ostrzeszowie to bezmyślne branki, aresztowania, rozstrzeliwania, wywóz do obozów koncentracyjnych, na roboty przymusowe, wysiedlenia. Już na początku września 1939 roku wzięto pierwszych zakładników. 5 września, przy ulicy Piastowskiej, na tzw. Piaskach rozstrzelano braci Sławińskich, a w lesie klasztornym dalszych kilkunastu mężczyzn. Mieszkańcy Ostrzeszowa znaleźli się również w grupie rozstrzelanych pod Kaliszem. Pierwsze wysiedlenia odbywały się już we wrześniu 1939 roku. Na początku 1940 roku wywieziono do prac przymusowych na terenie Niemiec około 40 osób.
Łącznie podczas okupacji wysiedlono, wywieziono na przymusowe roboty i zesłano do obozów zagłady około trzech tysięcy mieszkańców Ostrzeszowa.
-Z czego w obozach koncentracyjnych zmarły najprawdopodobniej 64 osoby - kontynuował W. Mucha-Kruczyński – Na ostrzeszowskim cmentarzu znajduje się kwatera m.in. im poświęcona. Postawiono tam 85 symbolicznych nagrobków z nazwiskami zmarłych w obozach koncentracyjnych, więzieniach hilterowskich i łagrach stalinowskich.
W tym roku rocznica wybuchu II wojny światowej wyjątkowo nie zbiegła się z pierszym dniem nowego roku szkolnego. Miało to duży wpływ na frekwencję podczas uroczystości, na co zwrócił uwagę starosta Lech Janicki.
-Na pewno jest nas tutaj mniej, niemniej jednak chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za obecność, za to, że dajemy świadectwo tragicznej historii dla Europy, dla Polski, a również Ostrzeszowa i ziemi ostrzeszowskiej.
Podziękowania uczestnikom obchodów złożył także burmistrz Mariusz Witek.
-Za dzisiejszy moment oddania hołdu wszystkim tym, którzy w 1939 roku próbowali obronić naszą ojczyznę. Po ponad dwóch tysiącach dni odzyskaliśmy wolność i niech ta wolność pozostanie na stałe.
Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod ostrzeszowską lilijką, a następnie na kwaterze ofiar II wojny światowej zlokalizowanej na miejscowym cmentarzu.




 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl