29 marca 2024, 14:25

Teraz

17°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Jak parlamentarzysta z samorządowcem

Przyszłość powiatów, problemy związane ze szkolnictwem, drogownictwem i ochroną zdrowia to tylko niektóre spośród tematów poruszonych podczas spotkania parlamentarzystów okręgu kalisko-leszczyńskiego z samorządowcami z powiatu ostrzeszowskiego. Wydarzenie odbywało się w piątek 9 września. Według jego inicjatora starosty Lecha Janickiego, może to być nowy impuls do współpracy i wymiany informacji pomiędzy naszymi reprezentantami w Sejmie i Senacie, a samorządem lokalnym. Na zaproszenie swoją obecnością odpowiedzieli posłowie: Bożena Henczyca (PO), Andżelika Możdżanowska (PSL), Piotr Kaleta (PiS), Tomasz Ławniczak (PiS) i Jarosław Urbaniak (PO) oraz europoseł Andrzej Grzyb (PSL). Naprzeciwko nich zasiedli m.in. wójtowie i burmistrzowie oraz członkowie Rady Powiatu. Dyskusja rozpoczęła się od mocnych słów poseł Henczycy, która zarzuciła obecnie rządzącym usilne dążenie do centralizacji państwa i ograniczania roli samorządu. Wójt Kobylej Góry Wiesław Berski zwracał z kolei uwagę na zbyt duże, jego zdaniem, tempo wprowadzania zmian.
-Naprawdę w samorządzie zaczynamy się już gubić w tym, co państwo planujecie. Spotykałem się z nauczycielami i rolnikami w kwestii tego, co będzie w przyszłości. Mam nadzieję, że usłyszmy tutaj konkrety z państwa strony. Mówi się o likwidacji powiatów. Chcielibyśmy usłyszeć od ekipy rządzącej, czy faktycznie są takie plany, czy to są tylko jakieś spekulacje medialne. Kwestia łączenia gmin i likwidacji powiatów. Mówi się już też, że nie wystarczy pieniędzy na Program 500+.
W odpowiedzi głos zabrał T. Ławniczak. Jak zapewnił, zamiar likwidacji powiatów to jedynie fakt medialny.
-Na scenie politycznej jest otwartych tyle frontów woje, że otwieranie nowego frontu, tym razem z samorządowcami absolutnie nie wchodzi w grę.
P.
Kaleta przekonywał z kolei, że samorządy nie muszą obawiać się przerzucenia na nie kosztów Programu 500+ i jednocześnie zapowiedział.
-Program 500+ będzie modyfikowany jeszcze in plus. W jakim charakterze? My tego jeszcze nie wiemy, czy to będzie powiększenie puli dla poszczególnych rodzin, na poszczególne dzieci, czy powiększenie grona osób, które będą mogły z tego skorzystać, czy jakaś inna forma wsparcia polskiej rodziny.
Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono także przyszłości drogi S11. Pytanie w tej sprawie zadał m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Ostrzeszowie Edward Skrzypek, a odpowiadał T. Ławniczak.
-Na pewno w latach 2022-2026, ale jest szansa na to, żeby przynajmniej skrócić ten okres i już od 2019 lub 2020 roku zacząć budowę od Kórnika na południe, jeżeli będą oczywiście odpowiednie naciski. Myślę, że ponad podziałami politycznymi będziemy się, co do tego zgadzać.
Sceptycznie do tych zapowiedzi odniósł się J. Urbaniak. Jak bowiem wynika z posiadanych przez niego informacji, priorytety obecnego Ministerstwa Infrastruktury są inne.
-S11 została zamieniona na S19, drogę, która się ciągnie się od granicy ze Słowacją, przez Rzeszów i Lublin, wzdłuż ściany wschodniej na Litwę.
A.
Możdżanowska wyraziła z kolei ubolewanie z powodu przekładania w czasie drugiego etapu budowy obwodnicy Kępna.
-Usłyszałam, że to będzie grudzień, a kiedy sprawdzałam wcześniej miał to być październik tego roku. Mam nadzieję, że te priorytety zostaną zrealizowane i dla nas wielkopolska infrastruktura nie będzie szyldem politycznym, ale skupimy się na rozbudowie, bo to jest bardzo ważne.
Podczas spotkania nie udało się zapewne wyjaśnić wszystkich wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dlatego inicjatywa ma być w przyszłości kontynuowana.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl