18 kwietnia 2024, 04:04

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Jak żyć z Chorobą Alzheimera?

„Choroba Alzheimera z perspektywy lekarza i opiekuna. Rola Stowarzyszenia Alzheimerowskiego w opiece nad chorym z demencją.” - konferencja pod takim tytułem odbywała się 3 czerwca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie. Jej uczestnicy dowiedzieli się, czym jest Choroba Alzheimera i jak sobie z nią radzić. Wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki współpracy ostrzeszowskiego samorządu powiatowego z Wielkopolskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera w Poznaniu. Bardzo ważną rolę odegrał też Uniwersytet III Wieku w Ostrzeszowie, którego członkowie aktywnie włączyli się w organizację i stanowili znaczną część słuchaczy wykładów. Jako pierwszy głos zabrał dr Jan Ilkowskie, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.
-Choroba Alzheimera jest otępieniem, najogólniej rzecz biorąc, chorobą zwyrodnieniową mózgu – wyjaśnia – Na przestrzeni lat dochodzi do gromadzenia się nieprawidłowych białek, co w konsekwencji prowadzi do powstania zaburzeń funkcji poznawczych. Jakie to funkcje? Pamięć, umiejętność liczenia, umiejętność wysławiania się, doboru słów, ocena sytuacji i szereg innych, które są po to, żebyśmy mogli ten świat właściwie odbierać i być z nim w dobrych relacjach.
Jak podkreśla J. Ilkowski, wraz z osobą cierpiącą na Chorobę Alzheimera choruje cała rodzina. Właściwa opieka ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, ale jest też ogromnym wyzwaniem, któremu nie wszyscy są w stanie sprostać. Trzeba bowiem pamiętać, że demencji nie da się wyleczyć, można jedynie starać się hamować jej rozwój.
-Jeżeli my możemy odsunąć w czasie wystąpienie objawów Choroby Alzheimera choćby o pięć lat, a szybko diagnostyką, właściwymi lekami i właściwą terapią psychologiczną możemy to zrobić, wówczas liczba przypadków Choroby Alzheimera spadnie o 50% na świecie.
Aby na co dzień łagodzić objawy Choroby Alzheimera warto wyposażyć się w wiedzę, a także poszukać fachowego wsparcia. Tutaj naprzeciw oczekiwaniom wychodzi poznańskie stowarzyszenie.
-Stowarzyszenia, które potrafią tłumaczyć rodzinom, opiekunom jak sobie radzić, jak postępować, co robić, a czego nie robić, to jest skarb największy – podkreśla prezes Ilkowski – Mamy swoją siedzibę w Poznaniu na ulicy Wierzbowej 2, można nas znaleźć na stronie internetowej. Mamy wolontariuszy, mamy osoby bardzo doświadczone, mamy dyżury i telefoniczne i stacjonarne.
Jest szansa, że mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego będą mieli lepszy niż dotąd dostęp do wiedzy na ten temat oraz różnorodnych form pomocy. Władze samorządowe zamierzają bowiem kontynuować i zacieśniać współpracę z Wielkopolskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl