5 marca 2024, 10:50

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Kolejni oszukani metodą „na BLIKA”

Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie informuje o kolejnych przypadkach oszustwa „na BLIKA”. Dwie osoby straciły w ten sposób łącznie około 3 tysięcy złotych. Pokrzywdzeni powiadomili stróżów prawa w poniedziałek (5 lutego). 
- Według relacji zgłaszających, tj. 39-letniej mieszkanki gm. Mikstat oraz 33-letniego mieszkańca gm. Ostrzeszów, sprawca poprzez bezprawne wygenerowanie kodów BLIK dokonał za ich pośrednictwem wypłaty gotówki z posiadanych przez nich kont powodując straty o łącznej kwocie około 3000 złotych - mówi st. aspirant Magdalena Hańdziuk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie.
W związku z zaistniałymi sytuacjami policja przypomina i apeluje. Chrońmy swoje dane dostępowe do kont bankowych, hasła i loginy do internetowych aplikacji. Nigdy nie udostępniajmy ich nikomu, zastosujmy także w swoich urządzeniach logowanie dwuskładnikowe. Jeżeli ktoś z naszych znajomych prosi nas o wykonanie szybkiego przelewu lub o podanie kodu BLIK zadzwońmy do takiej osoby i upewnijmy się, że to ona jest autorem wiadomości i faktycznie znalazła się w sytuacji, w której prosi o nasze wsparcie. Nie ustawiajmy jednakowych lub podobnych haseł do różnych kont w aplikacjach czy na portalach społecznościowych. Nie instalujmy nieznanych aplikacji wymagających od nas połączenia z profilami na portalach społecznościowych, podawania dokładnych danych, także tych związanych z bankowością internetową. Korzystając ze stron internetowych, na których dokonujemy płatności za towary czy usługi, zawsze upewnijmy się, że jest to strona danego usługodawcy, czy adres strony internetowej jest poprawny.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl