25 stycznia 2020, 18:28

Teraz

-3°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Lewica promowała swoje kandydatki

Kampania wyborcza z każdym dnie nabiera tempa. Świadczą o tym chociażby konferencje prasowe, co kilka dni organizowane przez poszczególne komitety. W poniedziałek swoje kandydatki do Sejmu i Senatu zaprezentował Sojusz Lewicy Demokratycznej. 23-osobową lewicową listę w okręgu wyborczym nr 36 kalisko-leszczyńskim otwiera Wiesław Szczepański, a na miejscu trzecim znalazła się Karolina Pawliczak, była wiceprezydent Kalisza, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego SLD.
-Chcielibyśmy, aby leki na receptę były maksymalnie za 5 złotych – deklarowała – Chcielibyśmy przede wszystkim skupić się na seniorach, którzy nie zawsze mają w życiu dobrze. Wiemy doskonale jak dzisiaj wyglądają emerytury. Najniższa emerytura w naszym programie to 1.600 złotych. Mówimy o dziennych domach opieki, o wsparciu domów pomocy społecznej, mówimy o wdowiej emeryturze.
Inne postulaty to pensja minimalna na poziomie 3.500zł. oraz inwestowanie w zieloną energię. Dziesiątką na liście SLD do Sejmu jest Ewa Kędzia, członek Stowarzyszenia „Razem dla Czajkowa”. Jej priorytet to pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
-Te osoby nie mają czasu na odpoczynek – podkreślała – Muszą zajmować się swoimi podopiecznymi cały czas. Myślę, że postulat opieki wytchnieniowej, opieki senioralnej jest jak najbardziej trafiony.
O stanowisko posłanki ubiega się także Grażyna Jaszczyk, radna Rady Miejskiej w Grabowie na Prosną. Na liście wyborczej jest numerem 22.
-Wiem, czego ludzie oczekują i wiem, że bardzo często te oczekiwania po wyborach spełzają na niczym – przekonywała – Ludzie są zawiedzeni obietnicami. Najgorsze jest to, że każda partia obiecuje bardzo dużo, a po wyborach niestety wracamy do rzeczywistości, która wygląda bardzo niekorzystnie.
Lewicową kandydatką do Senatu jest w naszym regionie Ewa Matecka, była wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
-Trzeba zmienić sposób finansowania oświaty – stwierdziła – Samorządy nie mogą ponosić większości kosztów funkcjonowania oświaty. Trzeba zadbać również o to, aby przywrócić godność polskim nauczycielom. Trzeba zadbać o to, aby dzieci w Polsce mogły odbierać wysokiej jakości edukację. To, co w tej chwili stało się po „deformie” oświaty niestety w żaden sposób nie gwarantuje wysokiej jakości edukacji.
Lewica zamierza ponadto wprowadzić rozwiązania, dzięki którym służba zdrowia stanie się bardziej dostępna.


 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl