8 sierpnia 2020, 01:47

Teraz

21°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Nowa solidarność priorytetem Rafała Trzaskowskiego

W ramach kampanii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, Ostrzeszów odwiedził poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak. Spotkał się z burmistrzem Patrykiem Jędrowiakiem ora przedstawicielami lokalnych mediów. Zdaniem parlamentarzysty, pozycja polityczna Rafała Trzaskowskiego w ostatnim czasie wyraźnie wzrosła.
- Chcemy wygrać wybory prezydenckie, chcemy ciężko pracować w najbliższych tygodniach kampanii na sukces Rafała Trzaskowskiego – zapowiedział. - Wiemy, że jest to osoba, która gwarantuje nam lepszy rozwój Polski od Andrzeja Dudy, gwarantuje nam przede wszystkim budowanie wspólnoty. Rafał Trzaskowski powiedział na jednym z wieców, właśnie tu w Wielkopolsce, że chce odbudować wspólnotę, chce zakopać rowy pomiędzy zwaśnionymi stronami politycznymi, pomiędzy różnymi poglądami. Chce tworzyć nową solidarność.
Pytanie tylko, czy nie jest to postulat w obecnej Polsce raczej utopijny. Trudno sobie przecież wyobrazić współpracę prezydenta wystawionego do wyborów przez Platformę Obywatelską z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem M. Witczaka istnieją mechanizmy ustrojowe, dzięki którym głowa państwa może przełamać opór drugiej strony. To chociażby referenda wymagające zgody Senatu, w którym, jak wiadomo, większość ma teraz opozycja.
-Jeżeli ta strona, która jest w tej chwili naprawdę agresywna, a ma większość w Sejmie i rząd nie chciałaby współpracować to ja na końcu wierzę w wolę obywateli – przekonuje Witczak. - Jest referendum, jest postawiony jakiś temat, trzeba rozwiązać jakiś problem, tak żeby wszyscy Polscy się w tym pomieścili i byli zadowoleni. Jeżeli wola w referendum będzie określona to wtedy rolą rządu jest jej realizowanie. Jeżeli nie, to ludzie wyproszą ten rząd przed końcem kadencji.
Poseł PO zwracał ponadto uwagę na narastający problem hejtu w przestrzeni publicznej. Jako przykłady podawał m.in. słowa padające na sali sejmowej, a także głośną ostatnio sprawę internetowych komentarzy, za którymi ma stać dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie.
-Sytuacja bulwersująca – ocena parlamentarzysta. - W naszym życiu publicznym zachowań hejterskich nie brakuje, ludzi, którzy wylewają bardzo dużo nienawiści na tematy związane z mniejszościami czy niektórymi politykami. To sytuacja, która zawsze prowadziła nas będzie do jałowych sporów, będzie zatruwała życie społeczne. Z tym musimy walczyć.
W przekonaniu posła Witczaka, wybór R. Trzaskowskiego na prezydenta da szansę na skuteczną walkę z tym groźnym zjawiskiem. Czy kandydat PO zawita do Ostrzeszowa? Jak się dowiedzieliśmy, istnieją takie plany, ale ich realizacja zależna będzie od rozwoju kampanii wyborczej.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl