24 marca 2023, 20:33

Teraz

16°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Oszukane metodą „na BLIKa”

Policja ostrzega przed kolejna metodą wyłudzania pieniędzy, jaką posługują się oszuści. To metoda „na BLIKa”, której ofiarami padły ostatnio dwie mieszkanki powiatu ostrzeszowskiego. W piątek (3 lutego) obie zgłosiły się do komisariatu w Grabowie nad Prosną.
- Jak zawiadomiły, nieustalone na chwilę obecną osoby uzyskały dostęp do komunikatorów messenger i za ich pośrednictwem, podszywając się pod kobiety, odezwały się do ich znajomych, prosząc o udostępnienie kodu BLIK celem opłacenia transakcji – mówi st. sierżant Anna Piechocka z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. - Kwoty transakcji jakie zostały zrealizowane przez oszustów to około 430 zł i 320 zł.
W sprawie oszustw prowadzone jest obecnie postępowanie. Policja po raz kolejny apeluje więc o ostrożność i rozwagę, a także przypomina.
- Chrońmy swoje dane dostępowe do kont bankowych, hasła i loginy do internetowych aplikacji – radzi A. Piechocka. -  Nigdy nie udostępniajmy ich nikomu, zastosujmy także w swoich urządzeniach logowanie dwuskładnikowe. Jeżeli ktoś z naszych znajomych prosi nas o wykonanie szybkiego przelewu lub o podanie kodu BLIK zadzwońmy do takiej osoby i upewnijmy się, że to ona jest autorem wiadomości i faktycznie znalazła się w sytuacji, w której prosi o nasze wsparcie. Nie ustawiajmy jednakowych lub podobnych haseł do rożnych kont w aplikacjach czy na portalach społecznościowych. Nie instalujmy nieznanych aplikacji wymagających od nas połączenia z profilami na portalach społecznościowych, podawania dokładnych danych, także tych związanych z bankowością internetową. Korzystając ze stron internetowych, na których dokonujemy płatności za towary czy usługi, zawsze upewnijmy się, że jest to strona danego usługodawcy, czy adres strony internetowej jest poprawny.
Krótko mówiąc – nie dajmy się oszukać. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl