15 maja 2021, 20:31

Teraz

15°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Park przejdzie rewitalizację

Władze Ostrzeszowa chcą, by zlokalizowany w sąsiedztwie ich siedziby Park Kosynierów zmienił swoje oblicze. Powstała już nowa koncepcja jego zagospodarowania, którą zaprezentowano podczas piątkowego briefingu prasowego burmistrza Patryka Jędrowiaka. Jego zdaniem, w ostatnich latach park miejski został pozostawiony sam sobie, nie robiono wiele, by uatrakcyjnić jego wizerunek, a to co robiono nie było do końca przemyślane.
- Ta nasza koncepcja zakłada całościowe podejście - podkreślił burmistrz. - Przede wszystkim, to co najważniejsze, chcemy maksymalnie zachować zieleń, która w tym parku już istnieje. Ale też ujednolicić charakter wykorzystania tego miejsca.
Aby park odzyskał właściwy tego typu miejscowy charakter, z jego terenu zniknąć ma betonowa kostka i asfalt. Alejki zostaną więc utwardzone innym, bardziej, ekologicznym materiałem. Zdemontowane i przeniesione w inne miejsce zostaną także urządzenia placu zabaw.
- Z racji, że jesteśmy w strefie konserwatorskiej, niektórych elementów nie możemy zmienić, to nie może być całkowicie nowoczesny park z fontanną – zastrzega burmistrz. - My ten charakter naszej fontanny, tego miejsca, musimy zachować, jednak chcemy dołożyć w tym miejscu pergolę, która będzie powodowała, że nasi mieszkańcy w okresie letnim będą mogli tu swobodnie spędzać czas, nie zważając na upały.
Elementem, który szczególnie szczególnie rzuca się w oczy przy oglądaniu wizualizacji są nowe nasadzenia. To jedna z najbardziej wyrazistych zmian w tym miejscu. W cieniu drzew i krzewów zamontowane będą drewniane ławki.
- To co również istotne, ta koncepcja zakłada rewitalizację całego parku, (…) również w tej części od ulicy Zamkowej – uściśla Jędrowiak.
Koncepcję rewitalizacji parku opracowała Agnieszka Grzesiak z firmy Archiogrody.
- Zaproponowałam, aby wszystkie trawniki były na wzniesieniach, tak żeby mieszkańcy mogli na nich wypocząć bezpośrednio na tej trawie, nie tylko na ławkach, przy stolikach – wyjaśniła.
Burmistrz Jędrowiak deklarował, że jest otwarty na propozycje mieszkańców i wciąż możliwe jest wprowadzenie zmian w przygotowanej koncepcji. Kolejnym etapem będzie opracowanie projektu i uzyskanie koniecznych pozwoleń. Dopiero kiedy to nastąpi możliwe stanie się rozpisanie przetargu na wykonanie rewitalizacji. Trwa także poszukiwanie źródeł zewnętrznego finansowania. Według ostrożnych szacunków, inwestycja może kosztować około milion złotych.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl