18 kwietnia 2024, 13:05

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Pieniądze dla młodych bezrobotnych

Zwiększeniu możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia, pozostających bez pracy w powiecie ostrzeszowskim służyć ma projekt, na którego realizację Powiatowy Urząd Pracy pozyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na swoim ostatnim posiedzeniu jego założenia zatwierdziła Rada Powiatu.  Realizacja programu rusza 1 stycznia 2019 roku i potrwa do 31 grudnia 2020. W jego ramach Powiatowy Urząd Pracy uruchomi szereg form wsparcia osób bezrobotnych pomiędzy 18 a 29 rokiem życia, w tym: szkolenia zawodowe, staże oraz jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Łączna wartość projektu to 1.970.688zł., z czego aż ponad 84% (1.660.896zł.) stanowi wkład ze środków unijnych. Jedynym radnym, który zgłosił uwagi do przedsięwzięcia był Stanisław Hemmerling.
-Czy rzeczywiście to się przełoży na to, że młodzi ludzie, po ukończeniu szkół znajdą pracę tu, w powiecie? – pytał – Jeżeli ciągle się mówi o szkoleniach to w ślad za tym idzie moje pytanie, czyżby kierunki kształcenia w powiecie były nieadekwatne do zapotrzebowania na rynku pracy? To poddaję do przemyślenia i pochylenia się nad tym problemem.
W odpowiedzi głos zabrał, prezentujący projekt uchwały w tej sprawie – Jan Puchała.
-Powiat ostrzeszowski jest bardzo elastyczny w otwieraniu nowych kierunków kształcenia – przekonywał – W technikach prawie połowa oddziałów są to oddziały dwuprofilowe. Nie chcemy zamykać różnych kierunków kształcenia. My wiemy, że to jest drogi interes, ponieważ jeżeli jest kasa dwuprofilowa to godzin uczniowskich będzie, załóżmy, 35-36, a godzin nauczycielskich 54 czy 60. Wtedy jednak jakość kształcenia jest znacznie lepsza, bo zajęcia odbywają się w mniejszych grupach. Kierunki kształcenia na kolejny rok szkolny proponują, zazwyczaj w styczniu, dyrektorzy szkół. Zarząd Powiatu to przyjmuje.
Głos w tej sprawie zabrał także starosta Lech Janicki. Jak zaznaczył, kierunki kształcenia i ich dostosowywanie do potrzeb rynku pracy odbywa się w oparciu o wytyczne i dyrektywy płynące z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
-Na to wszystko nakłada się również znaczny deficyt rąk do pracy na terenie naszego powiatu – dodał starosta – Bezrobocie w powiecie ostrzeszowskim wynosi w tej chwili około 5%, a zgód na pracę dla obcokrajowców w zeszłym roku wydano ponad 6 tysięcy. W tym roku będzie więcej.
Tym samym, niemal każda osoba chcąca podjąć pracę nie powinna mieć z tym większych problemów. Zdaniem L. Janickiego, powiat wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy m.in. poprzez tworzenie, wspomnianych przez J. Puchałę, oddziałów dwuprofilowych, mimo, że są one droższe i wymagają dokładania większych kwot z samorządowej kasy. W tym kontekście nie bez znaczenie jest także fakt, iż Powiatowy Urząd Pracy w Ostrzeszowie został zaliczony do ścisłej krajowej czołówki jeśli chodzi o efektywność zatrudniania.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl