29 stycznia 2020, 20:49

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Policja zaprosiła do debaty

Na kolejną debatę pod hasłem „Decydujmy wspólnie” zaprosiła Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie. Wydarzenie odbyło się 22 września w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego i zostało zdominowane przez tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem na drogach i ulicach. Z możliwości zadania pytań stróżom prawa oraz staroście Lechowi Janickiemu i burmistrzowi Mariuszowi Witkowi skorzystała spora grupa mieszkańców miasta i powiatu.
-Tematy dominujące to przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wzdłuż dróg wojewódzkich, które dochodzą do miasta Ostrzeszowa - mówi komendant powiatowy Policji Dariusz Bieniek – Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że brak jest ścieżek pieszo-rowerowych, a więc zapewnienia bezpiecznej możliwości poruszania się pieszych i rowerzystów wzdłuż tych ciągów. Stwierdzić należy, i to wynika również z obserwacji naszych policjantów, że tymi drogami poruszają się też ciężkie samochody ciężarowe z naczepami. W starciu z takimi pojazdami rowerzyści są bez szans.
Zdaniem mundurowych sami rowerzyści także nie są bez winy, choć ci obecni na spotkaniu dawali do zrozumienia, że reakcje policjantów względem nich bywają zbyt restrykcyjne, a nakładane kary niewspółmierne do przewinień. D. Bieniek staje jednak w obronie działań podejmowanych przez swoich podkomendnych.
-Oczywiście rowerzyści będą zawsze twierdzili, że jeżdżą po chodnikach bezpiecznie, łamiąc przepisy w określonych sytuacjach, natomiast piesi wielokrotnie skarżą się na to, że rowerzyści jeżdżą nieostrożnie, że ich potrącają, co powoduje określone zagrożenie. Mamy zdarzenia drogowe polegające na tym, że rowerzyści jadący chodnikami uderzają w samochody wyjeżdżające z posesji. Dlatego mam apel, przestrzegajmy przepisów, nie narażajmy się na mandaty karne czy jakikolwiek kontakt z Policją w tym zakresie.
Komendant Bieniek zachęcał też uczestników debaty do zainteresowania się, funkcjonującą od 20m września, Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak powiedział, mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego dokonali już kilkunastu zgłoszeń.
-Wskazują miejsca publicznego spożywania alkoholu, przestępczości narkotykowej, nieprawidłowego parkowania, przekraczania prędkości na danej ulicy, niszczenia mienia oraz nieprawidłowej infrastruktury drogowej, czyli jakość nawierzchni. Wszystko to zostanie zweryfikowane przez policjantów. Po weryfikacji zostanie podjęta decyzja o potwierdzeniu bądź nie.
Kolejna debata społeczna odbyć się ma w Grabowie nad Prosną lub Mikstacie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl