29 marca 2024, 12:25

Teraz

17°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: PSL zaprezentowało kandydatów

Prezentacji kandydatów na radnych oraz założeń programowych w głównej mierze służyła konwencja wyborcza Polskiego Stronnictwa Ludowego, która 20 września odbywała się w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrzeszowie. Przedstawiciele PSL ubiegają się o stanowiska na wszystkich szczeblach samorządu. Starosta ostrzeszowski Lech Janicki zwrócił uwagę na to, że nie w każdej gminie ludowcy mają kandydatów zarówno na radnych, jak również na wójt bądź burmistrza. Ta sztuka udała się w Ostrzeszowie, Grabowie, Czajkowie i Kobylej Górze, gdzie o władzę wykonawczą powalczą odpowiednio Mariusz Witek, Maksymilian Ptak, Bożena Wysota i Wiesław Berski. Z kolei w gminie Doruchów, nikt nie zdecydował się startować w wyborach do rady pod szyldem PSL (nawet członkowie tej partii reprezentują komitety lokalne).
-Podchodzimy do obecnej sytuacji z taką pewną tolerancją – przekonywał L. Janicki – Najgorzej byłoby się w tym momencie poróżnić i powaśnić, a potem, po wyborach mieć problem wszystko pozbierać. A prawda jest taka, że po 21 października znowu będziemy żyli w tym samym gronie, znowu będziemy musieli się w różnych sprawach dogadywać, podawać sobie ręce. Chyba polityka spokojnego spojrzenia na obecną sytuację w poszczególnych zakątkach naszego powiatu jest najlepszą receptą na to wszystko. Jestem zawsze przeciwnikiem radykalnych posunięć.
Janicki zajmuje pierwsze miejsce na liście PSL w wyborach do Rady Powiatu w okręgu nr 1, obejmującym gminy Ostrzeszów oraz Kobyla Góra. Jedynką w okręgu numer 2, skupiającym pozostałe pięć gmin, jest natomiast obecna przewodnicząca Rady Powiatu i prezes Zarządu Powiatowego partii – Marianna Powązka.
-Idziemy jako drużyna składająca się zarówno z osób związanych, jak i nie związanych z PSL – zaznaczył Janicki – Są to członkowie stronnictwa oraz sympatycy, którzy są osobami bezpartyjnymi. Ja w ogóle zauważyłem, że słowo „bezpartyjny” ma w tych wyborach jakąś magiczną moc. Wszyscy się do tej bezpartyjności dopisują.
Według szacunków starosty, listy wyborcze ludowców w około 50% wypełnione są właśnie sympatykami jego ugrupowania. Uczestniczący w konwencji europoseł Andrzej Grzyb uznał to za atut.
- Wartością jest to, że tworzą go liderzy organizacji pozarządowych, sołtysi, szefowie rad osiedlowych, ludzie prowadzący stowarzyszenia. To z tych środowisk wywodzą się tak naprawdę przyszli radni. Jak ktoś się dał poznać jako aktywny pracownik, szef instytucji, lider organizacji pozarządowej to potem swój dorobek może pokazać jako kandydat na radnego, a doświadczenie wykorzystać, kiedy zostanie wybrany.
W gminie Czajków o funkcję radnego ubiega się 10 przedstawicieli PSL, w gminie Grabów nad Prosną – 14, w gminie Kraszewice – 5, w gminach Kobyla Góra i Mikstat – po 4, a w gminie Ostrzeszów – 27. Mówiąc o priorytetach na kolejną kadencję, L. Janicki na pierwszym miejscu wymienił służbę zdrowia.
-Którą musimy obronić przed niestety bardzo niekorzystnymi tendencjami jeśli chodzi zwłaszcza o stronę finansową – podkreślił - W chwili obecnej trwa ogromna walka o powiększenie wartości jednego punktu, ponieważ żaden szpital prawdopodobnie nie wytrzyma warunków finansowych, jakie stwarza NFZ. Dodajmy, że kandydatem PSL na radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego będzie ponownie Mikołaj Grzyb.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl