5 marca 2024, 13:11

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Roczna odprawa pod znakiem podsumowań

Podczas tradycyjnej rocznej odprawy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie dokonała podsumowania działań podejmowanych na przestrzeni minionych 12 miesięcy i zaprezentowała cele do realizacji w najbliższej przyszłości. Jak wynika z przytoczonego sprawozdania, ogólna liczba interwencji uległa zmniejszeniu. W roku 2023 ostrzeszowscy strażacy wyjeżdżali 782 razy. Oznacza to spadek w stosunku do 2022 o 19,5%. Aż 87% stanowiły tzw. miejscowe zagrożenia. Takich zdarzeń było 612, czyli o 174 mniej niż rok wcześniej.
- 141 pożarów to nawet nie jest ¼ wszystkich zdarzeń - zaznacza komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie st. bryg. Piotr Mazurkiewicz. - Dużo mniej jeździmy do pożarów, dużo mamy innych akcji, głównie wypadków w komunikacji drogowej. Dużo jeździmy do zwierząt i owadów błonkoskrzydłych. Dużo jest też pożarów sadzy w kominie. Apelujemy więc do społeczeństwa, żeby jednak czyścić kominy. 
Więcej, i to aż o 45%, było za to fałszywych alarmów. Statystyki mówią o 29 takich sytuacjach. Niestety rok 2023 przyniósł większą liczbę poszkodowanych w wymienionych zdarzeniach. Opublikowane dane mówią o 19 ofiarach śmiertelnych i 100 osobach rannych.
- 2023 rok był bardzo pracowity - stwierdził bryg. Sławomir Brandt, reprezentujący Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. - Pomimo tego, że był spadek liczby zdarzeń w skali kraju i województwa to nasi strażacy wyjeżdżali ponad 41 tysięcy razy. To o 1.200 interwencji mniej niż w roku 2022. 
Strażacy z Wielkopolski, w tym także z Ostrzeszowa, po raz kolejny dali się poznać z najlepszej strony podczas zagranicznych misji. W ubiegłym roku pomagali w gaszeniu potężnych pożarów w Grecji.
- Nasze działania w kraju i za granicą pokazują, że nie mamy się czego wstydzić – ocenił S. Brandt. - Jesteśmy formacją bardzo dobrze wyposażoną, bardzo dobrze wyszkoloną. Przyszło nam służyć naprawdę w bardzo dobrej formacji. 
Odprawa służyła również nakreśleniu planów na rok bieżący. Jakie więc cele zamierza zrealizować ostrzeszowska jednostka?
- Sprzęt mamy stosunkowo nowy, ale mamy w planie wymienić samochód operacyjny – odpowiada komendant Mazurkiewicz. - Jest kilka pomieszczeń w komendzie, które powinny podlegać remontowi. Chcielibyśmy też zrobić salkę „Ognik” dla dzieci. To jest ważne żeby wygospodarować pomieszczenie, gdzie dzieci będą mogły się zapoznać z naszym zawodem, pobawić się, zobaczyć filmiki w ramach prewencji społecznej. 
Z życzeniami i gratulacjami pospieszyli do strażaków m.in. przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych. 
Fot. KP PSP Ostrzeszów 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl