25 kwietnia 2024, 08:01

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Ruszyły I Ostrzeszowskie Targi Książki

Dzisiaj przed południem w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy rozpoczęły się I Ostrzeszowskie Targi Książki pod hasłem „Zaczytani w Ostrzeszowie”. Ich uczestnicy mogą nie tylko wzbogacić swój księgozbiór, ale także m.in. spotkać się z autorami czy zdobyć nowe umiejętności podczas warsztatów literackich.
-Szanowni państwo, jeżeli jesteście tutaj z nami, to znaczy, że tak jak my kochacie książki - tymi słowami dyrektor Biblioteki Dorota Owczarczak powitała osoby biorące w oficjalnym otwarciu targów – Nasza miłość do słowa pisanego objawia się na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest dzisiejsze święto. Powód do zorganizowania I Ostrzeszowskich Targów Książki jest bardzo prosty. Po prostu pozazdrościłyśmy innym, większym miastom takiego wydarzenia. Jeżeli jest Warszawa, Poznań, Łódź, Wrocław czy Kraków to dlaczego nie Ostrzeszów. W naszym mieście i powiecie jest wielu wspaniałych czytelników i miłośników książek. Dla nich wprowadziłyśmy swój pomysł w czyn.
Potencjał tego pomysłu dostrzegło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając organizatorom dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa. Honorowym patronatem wydarzenie objęli także burmistrz Mariusz Witek oraz starosta Lech Janicki, którzy zapewniali, że czytanie odgrywa w ich życiu istotną rolę.
-Książka się nie przeterminowała i nie przeterminuje - przekonywał starosta – Nie mam teraz czasu ani głowy, żeby na bieżąco czytać książki, ale jak wyjeżdżam na urlop to je pochłaniam. Nie uważajmy, że książki trzeba gdzieś odłożyć i odrzucić, a korzystać tylko z komputera i Internetu. Absolutnie nie, książka jest czymś wspaniałym.
O niezwykle pozytywnym wpływie czytania na proces rozwoju człowieka mówił także jeden z gości specjalnych targów prof. Piotr Łuszczykiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.
-Lektura, czytanie, po cichu, głośno, słuchanie jest niezwykle ważne dla rozwoju intelektualnego, dla umiejętności i możliwości percepcyjnych, dla swobody komunikowania się z rówieśnikami, ze starszymi, młodszymi. Tego się nie da pominąć.
Targi zostały zorganizowane we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym, stąd właśnie na jego sali gimnastycznej zlokalizowane są stoiska wydawnictw, oferujących literaturę dla czytelników w każdym wieku i o różnorodnych gustach. Z ich oferty korzystać można jeszcze do godziny 20.00.
-Kilkakrotnie mieliśmy już styczność z takimi targami w Kędzierzynie Koźlu, Kudowie Zdroju, a więc w mniejszych miastach, nie tylko w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu – powiedziała nam Julia Różewicz z wrocławskiego wydawnictwa „Afera” - Zawsze jest to ważna inicjatywa, ponieważ właśnie w takich miejscowościach jest ludziom trudniej dotrzeć do literatury niszowej, którą my mamy. To jest współczesna literatura czeska, jakiej nie ma na przykład w Empiku. Dla osób mieszkających w małych miejscowościach jest to jedyna szansa, żeby się z nią zetknąć. Dlatego uważam, że jest to nie tylko ważne, ale ważniejsze niż imprezy w wielkich miastach, ponieważ tam ludzie mają do tego dostęp na co dzień.
Inicjatywa spotkała się także z przychylnym przyjęciem czytelników.
-Zachęca to ludzi do czytania – stwierdziła Weronika z Ostrzeszowa – Podobnie jak wykłady organizowane w Bibliotece. Fajnym pomysłem jest też odsprzedawanie książek już czytanych.
Za nami już spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, a na 17.00 zaplanowano kolejne – z Olgą Rudnicką. Jutro od 9.00 do 15.00 w Bibliotece Publicznej pisarka Jolanta Reisch-Klose przeprowadzi warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, natomiast o 16.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Tomaszem Grzywaczewskim.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl