KĘPNO: Mieszkania na ul. Granicznej w Kępnie będą do wynajęcia jesienią 2026 r.
17 kwietnia 2025, 23:35
Imieniny:Anicety, Klary, Rudolfina
Teraz
Jutro
W Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie dosłownie zapachniało już świętami. Właśnie tam rozstrzygnięto bowiem konkurs na najlepszy wielkanocny sernik, którego organizatorem była Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania. Tego samego dnia i w tym samym miejscu poznaliśmy też wyniki konkursu na „Zwariowanego zająca i wianek wielkanocny”, do udziału w którym zaprosiło Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Jury mająca za zadanie wyłonić laureatów konkurs na najbardziej udany sernik miało niezwykle trudne zadanie. Pod ocenę Marii Maj, Magdaleny Ossowskiej, Mirosławy Rzepeckiej i Pawła Powroźnika trafiły aż 22 ciasta, których autorzy wykazali się nie tylko ponadprzeciętnymi umiejętnościami kulinarnymi, ale także kreatywnością w wymyślaniu i modyfikowaniu przepisów.
- Ocenialiśmy wygląd, smakowitość i przekrój wszystkich ciast – wyjaśnia M. Rzepecka. - Pomysłowość autorek i autorów, bo nie tylko kobiety piekły, jest niesamowita i nie było praktycznie dwóch ciast, które smakowałyby tak samo. Tak jak w pracach plastycznych, tak i w dziedzinie serników pole do popisu jest niesamowite.
Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania co roku przed Wielkanocą wychodzi z propozycją do osób lubiących spędzać czas w kuchni. W przeszłości wybierano najlepsze babki i mazurki. Teraz przyszedł czas na babki.
- W przyszłym roku wymyślimy coś innego, ale będzie to na pewno potrawa wielkanocna – zapowiada prezes OLGD Krystyna Sikora.
W przypadku pierwszych dwóch miejsc komisja była jednogłośna. Zwycięstwo przyznano sernikowi z brzoskwiniami, upieczonemu przez Faustynę Nawrot, a srebrny medal sernikowi „Wielkanocna poezja”, będącemu dziełem uczennicy Zespołu Szkół nr 2 Nadii Radzikowskiej.
- Jest to sernik baskijski z polewą z białej czekolady – opisuje ta ostatnia. - Piekłam go godzinę w 200 stopniach, z wykorzystaniem serka śmietankowego typu Filadelfia. Jest to sernik na podstawie przepisu mojej babci. Troszeczkę go urozmaiciłam białą czekoladą. Babcia podawała go bez polewy, sypiąc trochę cukru pudru. Ozdobiłam go też w stylu wielkanocnym. Cieszę się, że został doceniony. Kocham gotować, piec. Bardzo mnie to relaksuje. Jeśli coś wychodzi przepyszne i członkowie mojej rodziny mogą spróbować i im bardzo smakuje to bardzo się cieszę. To jest coś w co chciałabym dalej iść.
Na pozycji numer trzy znalazł się „Sernik Babci Marysi”, efekt pracy Marii Sztukowskiej. Konkurs na „Zwariowanego zająca i wianek wielkanocny” to kontynuacja bardzo popularnego w minionych latach „Strojnego Jaja”. W tym przypadku wybierane są najbardziej pomysłowe świąteczne ozdoby. Zdaniem organizatorów nowa formuła sprawdziła się znakomicie.
- Poprzednio, kiedy były strojne jaja, kartki świąteczne zdarzało się bardzo dużo rzeczy podobnych – ocenia M. Rzepecka. - A tutaj kreatywność i pomysłowość autorów jest niesamowita. Samo to, że na konkurs zgłoszono 94 prace świadczy o tym, że zainteresowanie było duże. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł na przypominanie i podtrzymywanie wielkanocnych tradycji.
Podobnego zdania jest dyrektor OCK Michał Szmaj.
- Jednym z celów, jakie przyświecają nam przy organizacji konkursu jest rozwój kreatywnego myślenia i wykorzystywanie niestandardowych materiałów w przygotowaniu prac – dodaje. - To się udaje. W wielu pracach widać samodzielne działania młodych uczestników konkursu. Widać też, że uczestnicy coraz lepiej zaczynają rozumieć ideę konkursu i coraz mniej jest wykorzystywanych gotowych elementów. Wszystko jest robione własnoręcznie, często z materiałów, które wylądowałyby w koszu. To też się liczy, że możemy dać im nowe życie, że mogą one zdobić wielkanocny stół, a nie trafić do śmietnika.
Kategoria „Zwariowany zając”
Grupa wiekowa 7-10 lat
I miejsce: ALEKSANDRA SZMAJ; SZKOŁA PODSTAWOWA W SZKLARCE PRZYGODZICKIEJ
II miejsce: ADRIAN JANICKI; SZKOŁA PODSTAWOWA W BISKUPICACH ZABARYCZNYCH
III miejsce: WOJCIECH FURMANEK; SZKOŁA PODSTAWOWA W SZKLARCE PRZYGODZICKIEJ
Grupa wiekowa 11-16 lat
I miejsce: LENA KARWACKA; SZKOŁA PODSTAWOWA W DORUCHOWIE
II miejsce: MIKOŁAJ SARANEK; SZKOŁA PODSTAWOWA W KALISZKOWICACH OŁOBOCKICH
III miejsce: NATALIA SZMAJ; SZKOŁA PODSTAWOWA W KALISZKOWICACH OŁOBOCKICH
Kategoria „Wianek wielkanocny”
Grupa wiekowa 7-10 lat
I miejsce: JULIA WITOŃ; SZKOŁA PODSTAWOWA W MIKSTACIE
II miejsce: ANASTAZIIA UDOVONOK; SZKOŁA PODSTAWOWA W NIEDŹWIEDZIU
III miejsce: ZUZANNA DZIAŁAK; SZKOŁA PODSTAWOWA W MIKSTACIE
Grupa wiekowa 11-16 lat
I miejsce: PIOTR MACIEJEWSKI; SZKOŁA PODSTAWOWA W SZKLARCE PRZYGODZICKIEJ
II miejsce: KAROLINA KĘDZIA; SZKOŁA PODSTAWOWA W SIEDLIKOWIE
III miejsce: MARCELINA BANAŚ; SZKOŁA PODSTAWOWA W BISKUPICACH ZABARYCZNYCH
14:12
dzisiaj
KĘPNO: Mieszkania na ul. Granicznej w Kępnie będą do wynajęcia jesienią 2026 r.
10:10
dzisiaj
ZDROWIE: Gdzie szukać pomocy medycznej w nocy i święta?
08:35
dzisiaj
MĄKOSZYCE: Uderzył samochodem w znak drogowy. Był nietrzeźwy
08:02
dzisiaj
IGNACÓW: 16-latek przekroczył prędkość. Stanie przed sądem
08:00
dzisiaj
ARTYKUŁ PRAWNY: Intercyza a miłość czyli co warto wiedzieć, żeby nie popełnić błędu