17 października 2021, 05:06

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Termin uruchomienia strefy płatnego parkowania zagrożony

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, 1 października miał dać początek strefie płatnego parkowania w Ostrzeszowie. Okazuje się jednak, że trudno będzie o dotrzymanie tego terminu. Jedna z firm startujących w przetargu na dostarczenie parkomatów złożyła bowiem odwołanie, które musi zostać rozpoznane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zdaniem burmistrza Patryka Jędrowiaka działania zmierzające do uruchomienia strefy do niedawna przebiegały zgodnie z planem. Udało się na przykład wyłonić firmę, która już wkrótce przystąpi do odpowiedniego oznaczania i malowania miejsc postojowych. Dokonano także wyboru podmiotu mającego dostarczyć parkomaty. Ku zadowoleniu władz, zaproponowana kwota była niższa od zaplanowanej na ten cel. Sytuacja skomplikowała się jednak za sprawą drugiej z uczestniczących w postępowaniu przetargowym firm.
- Odwołała się do KIO, mimo że jej oferta nie zawierała formularza ofertowego i została przez to odrzucona - zaznacza burmistrz. - Stąd też oczekujemy na wyznaczenie terminu rozpatrzenia sprawy i wtedy będziemy mogli dopiero powiedzieć, czy mamy zagrożenie związane z terminem uruchomienia strefy. Jak wiemy, sprawy sądowe nie trwają bardzo krótko, więc musimy czekać.
Oznacza to, że przed wydaniem przez Krajową Izbę Odwoławczą decyzji w tej sprawie, uruchomienie strefy nie będzie możliwe.
- Ponieważ nie możemy rozstrzygnąć przetargu i podpisać umowy na dostarczenie parkomatów – wyjaśnia burmistrz. - Jeżeli tylko firma będzie mogła nam dostarczyć parkomaty wtedy będziemy w stanie uruchomić strefę praktycznie z dnia na dzień. Myślę, że będziemy musieli czekać do końca września z ewentualną decyzją o przesunięciu terminu, a i tak nie możemy teraz otwarcie zakładać jaki to będzie termin, bo zawsze, choć nie chce nam się w to wierzyć, może zapaść decyzja o unieważnieniu przetargu i wtedy procedurę trzeba będzie rozpocząć na nowo. Myślę, że taka jest właśnie intencja tej firmy, żeby przetarg odbył się od nowa. My ze złożonej oferty musimy być oczywiście zadowoleni, bo jest niższa od zakładanej przez nas kwoty, natomiast cierpliwie oczekujemy na decyzję KIO i możliwość wprowadzenia strefy.
Przypomnijmy, że według obowiązujących założeń strefa płatnego parkowania wprowadzana będzie dwuetapowo. Pierwszy etap, na obszarze ścisłego centrum, ruszyć miał 1 października bieżącego roku. Wdrożenie drugiego, obejmującego pozostałe ulice, planowane jest na 1 października 2022.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl