14 lipca 2020, 12:14

Teraz

22°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: To już 101 lat

W bieżącym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrzeszowie trwały dwa dni. Niedziela (10 listopada) upływała pod znakiem Gry Miejskiej „Miasto zad drutami 2”. W poniedziałek (11 listopada) patriotyczne uroczystości miały natomiast charakter religijno-kulturalny. O godzinie 15.00 w Kościele Chrystusa Króla rozpoczęła się okolicznościowa msza święta w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu przed świątynią uformowała się kolumna marszowa, która, prowadzona przez Miejską Orkiestrę Dętą, dotarła na ostrzeszowski rynek. Tam przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na budynku Ratusza, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Patryk Jędrowiak.
-To już 101 rocznica, ale nadal obecność tak licznie zgromadzonych mieszkańców pokazuje, że dla nas wszystkich to bardzo ważny dzień. Mimo, że pogoda w tym roku może nie idealna, mimo że w tym roku zmieniona formuła, bo obchody podzieliliśmy na dwa dni to i tak dopisaliście państwo swoją obecnością, pokazując jak ważny to dla państwa dzień.
Burmistrz wyraził radość, że uczestnicy uroczystości reprezentowali szeroki przekrój lokalnego społeczeństwa.
-U końca I wojny światowej, to co dziś wspominany, czyli odrodzenie Rzeczpospolitej tworzyły najróżniejsze opcje, najróżniejsi ludzie. Bo to przecież i Ignacy Daszyński, i Roman Dmowski, i Józef Piłsudski, przedstawiciele ruchu ludowego. Każdy, wydawałoby się, z innego politycznego świata, ale oni wszyscy potrafili razem, ręka w rękę iść, żeby odbudować naszą ojczyznę.
Na koniec P. Jędrowiak zwrócił się do uczestników patriotycznego spotkania z apelem.
-Niech nasz szacunek do ojczyzny przejawia się poprzez szacunek do wszystkich naszych współobywateli. Za dużo jest współcześnie nienawiści, za dużo jest współcześnie złych słów. I tak jak wtedy, u progu II Rzeczpospolitej dużo było nienawiści i ona doprowadziła do przykrych, tragicznych zdarzeń związanych ze śmiercią prezydenta, tak i obecnie za dużo jest nienawiści, która też doprowadziła do tragedii w tym roku.
Poseł elekt Andrzej Grzyb przypomniał, że nasz region ma bardzo duży wkład w walkę o odzyskanie niepodległości. To oczywiście zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.
-Myślę, że wszystko to składa się wspólnie na to, co nazywamy narodową pamięcią, ale też pamięcią, która związana jest z naszymi małymi ojczyznami – podsumował A. Grzyb.
Ostatnim akcentem świątecznego weekendu w Ostrzeszowie był koncert patriotyczny w sali widowiskowej Centrum Kultury. Przed pełną widownią zaprezentowały się dwa zespoły wokalne, działające pod kierunkiem Aleksandry Marszałkowskiej - „Joy” oraz „MiniJoy”. Repertuar oczywiście nawiązywał do przeżywanej rocznicy.

Autor: