6 grudnia 2021, 00:24

Teraz

-1°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Trwa kwalifikacja wojskowa

W wtorek (5 października) w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązkiem stawiennictwa przed komisją lekarską objętych jest 340 osób, w tym dwie panie. To przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2002. Statystyki wskazują na to, że liczba podlegających kwalifikacji wojskowej z roku na rok jest coraz niższa. W ubiegłym roku było ich bowiem 380, w tym 7 kobiet. Zeszłoroczna kwalifikacja różni się od obecnej także terminem. Ze względu na pandemię z wiosny została bowiem przesunięta na jesień. W powiecie ostrzeszowskim udało się jednak uniknąć innych komplikacji.
- W zeszłym roku udało nam się przeprowadzić kwalifikację całkowicie - zauważa Maria Gąsiorek, zastępca Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie. - Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów w województwie wielkopolskim, którym się to udało. My przeprowadziliśmy ją na początku lutego, natomiast 13 marca został wprowadzony lockdown w Polsce i wszystkie komisje w całym województwie, które zaczęły kwalifikację musiały ją niestety skończyć. W tym roku w większości powiatów jest więc taka sytuacja, że staje rocznik 2002, a także zaległy, czyli 2001.
Osoby wzywane przed komisję przechodzą badania mające określić ich stan zdrowia i pozwolić na przyznanie kategorii zdolności do służby wojskowej.
- Jeżeli lekarz ma wątpliwości, kieruje na konsultacje do lekarza odpowiedniej specjalizacji – dodaje M. Gąsiorek. - Mamy tutaj internistę, laryngologa, neurologa, psychologa i psychiatrę. To istotne, ponieważ konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych przybywa. Były jednostkowe, teraz jest ich trochę więcej.
Największej liczby konsultacji musi jednak udzielać okulista. Na wady wzroku cierpi znaczna część młodych Polaków. To jednak nie jedyny problem zdrowotny ograniczający zdolność do służby wojskowej. Wskazują na to dane liczbowe z kilku ostatnich lat. O ile w roku 2019 kategorię A uzyskało 89% uczestników kwalifikacji, to rok później wskaźnik ten spadł do 82%. Jak będzie tym razem? Przekonamy się po 21 października. Na koniec przypomnienie, kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Każdy kto nie stawi się przed komisją może zostać doprowadzony przed nią przez policję lub straż miejską.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl