7 lutego 2023, 10:13

Teraz

-6°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Trwa walka o szpital. Kolejne spotkanie we wtorek

W najbliższy wtorek w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie odbędzie się kolejne już spotkanie poświęcone planowanej restrukturyzacji miejscowego szpitala. To inicjatywa grupy mieszkańców zaniepokojonych zakresem proponowanych zmian i zamiarami ograniczenia działalności niektórych oddziałów. Jak już ogłoszono, do końca pierwszego kwartału tego roku szpital funkcjonować ma na dotychczasowych zasadach. Później natomiast zamknięty ma zostać oddział położniczy z neonatologią, chirurgia ma się przeobrazić w oddział planowy, a ginekologia w oddział jednego dnia. Z kolei na oddziale wewnętrznym zwiększeniu ulec ma liczba łóżek. Zaaprobowany przez Radę Nadzorczą Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia plan naprawczy jest aktualnie przedmiotem rozmów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Muszę powiedzieć, że jest pierwszy sygnał ze strony NFZ, który wskazuje na to, że generalnie zaakceptuje te nasze propozycje - uważa starosta Lech Janicki. - Wiąże się to przede wszystkim z bardzo ważną sprawą, odsunięciem zagrożenia dla szpitala, spółki prawa handlowego, które wiązałoby się z nieobliczalnymi konsekwencjami. Przy tego typu programie restrukturyzacyjnym jest szansa w ciągu dwóch lat zbilansować w zakresie bieżących wydatków i przychodów. Jako samorząd powiatowy walczymy o to, żeby szpital funkcjonował w jak najszerszym zakresie. Przez ponad 20 lat udawało się deficytowe działalności kompensować tymi, gdzie były większe przychody. W chwili obecnej sposób i poziom finansowania wymusza na nas zmiany, które niestet nie podobają się bardzo wielu osobom, mnie osobiście również, natomiast jest to kwestia dostosowania się do poziomu finansowania. 
Starosta przyznaje, że likwidacja położnictwa z neonatologią to duży problem, ale jednocześnie wyraża zadowolenie z tego co dzięki planowi naprawczemu uda się ocalić.
- Bardzo ważny jest oddział dziecięcy, na którym mogą przebywać matki z dziećmi – podkreśla. - Bardzo ważny jest oddział internistyczny, na którym przedstawiliśmy propozycję zwiększenia liczby łóżek. Myślę, że pozostałe oddziały, jak paliatywny czy długoterminowy są stabilne. Będzie rozwijana diagnostyka, będziemy się bogacić w sprzęt. Przybędą nam rentgeny, urządzenia diagnostyczne. To jest zakres, który musimy realizować i poszerzać i w tym kierunku idą wszelkie plany i założenia, które realizuje NFZ, aczkolwiek dzieje się to trochę naszymi rękami. 
Od momentu zaprezentowania założeń restrukturyzacji w Internecie zawrzało. Wielu mieszkańców Ostrzeszowa i powiatu wyraża tam swoje oburzenie, szczególnie z powodu likwidacji położnictwa z neonatologią. To właśnie z ich inicjatywy w najbliższy wtorek (24 stycznia) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbędzie się spotkanie poświęcone temu tematowi. Zaproszeni na nie zostali m.in. samorządowcy, parlamentarzyści i przedstawiciele NFZ, ale też wszystkie osoby, którym na sercu leży dobro ostrzeszowskiego szpitala. Początek o godzinie 18.00.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl