29 marca 2024, 09:53

Teraz

13°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Trzeba zacząć od edukacji ekologicznej

Kilka dni temu mówiliśmy na naszej antenie o tym jak z problemem zanieczyszczonego powietrza stara się walczyć Straż Miejska w Ostrzeszowie. Teraz wracamy do tematu i oddajemy głos Ostrzeszowskiemu Alarmowi Smogowemu, który już od kilku lat śledzi sytuację w tym zakresie. Jego założyciel Marcin Garsztka chwali władz gminy za wprowadzenie i rozwijanie programu wymiany pieców na ekologiczne, a jednocześnie podkreśla, że wciąż trzeba pracować nad świadomością mieszkańców.
- Powinniśmy zacząć przede wszystkim od edukacji mieszkańców, obywateli – przekonuje. – Żeby sobie uświadomili, jak należy palić w piecu, na co zwracać uwagę, że paląc plastik, czy płyty wiórowe z klejem trują tak naprawdę siebie. Tego wiele osób tak naprawdę nie wie, nie zdaje sobie z tego sprawy.
W zgodnej opinii straży miejskiej i Ostrzeszowskiego Alarmu Smogowego proceder taki ma dość ścisły związek ze statusem materialnym. Im jest on niższy, tym większa pokusa, aby zaoszczędzić na opale i wykorzystać w tym celu to, co akurat mamy pod ręką.
- Jest coś takiego, jak ubóstwo węglowe i tego nie przeskoczymy - uważa M. Garsztka. - Trzeba sobie uzmysłowić, że takich problemów nie uda się rozwiązać na poziomie gminy. Gmina nie jest w stanie pomóc każdemu, nie sprawi, że węgiel będzie tańszy, czy lepszy.
Zdaniem naszego rozmówcy, samorząd mógłby natomiast pomyśleć o zwolnieniu z lokalnych podatków tych mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić źródło ciepła na własny koszt.
- Zamiast im dopłacać, zabrać im mniej - wyjaśnia. - Sprawić, żeby oni sami chcieli wymienić te piece.
Kolejna propozycja to spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą szkolną.
- To oni są czynnikiem, który może wywierać oddolny nacisk w domu - twierdzi Garsztka. - Tato, nie pal śmieci, bo mnie trujesz. Rodzice większą uwagę będą zwracali na zdrowie swojego dziecka niż na zdrowie sąsiada.
Podjęto już rozmowy na ten temat z władzami gminy. Być może w następnym roku szkolnym realizowany będzie w miejscowych szkołach ekologiczny program edukacyjny. Warto przypomnieć, że sami możemy monitorować stan powietrza w naszej okolicy. Na ulicach: Zielonej, Norweskiej, Alei Wolności i Rynku zainstalowane są czujniki, których bieżące odczyty dostępne są na stronie internetowej Syngeos.pl. Pamiętajmy, Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE jest w Polsce. Z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że z powodu smogu co roku umiera przedwcześnie w naszym kraju ok. 47 tys. osób.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl