KĘPNO: Wierni parafii Matki Bożej Różańcowej uczcili Boże Ciało
19 czerwca 2025, 20:09
Imieniny:Gerwazego, Protazego, Sylwii
Teraz
Jutro
7 czerwca 1925 roku na cmentarzu parafialnym w Ostrzeszowie dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Rangę uroczystości podniosła obecność generała broni Józefa Hallera. W zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej i Zespół Szkół nr 1 obchodach setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenie udział wzięło liczne grono mieszkańców oraz zaproszonych gości. Pierwszym punktem programu był apel na ostrzeszowskim rynku. W swoim wystąpieniu prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej Krystyna Rajska nawiązała do treści tablicy znajdującej się na cokole Pomnika Powstańców Wielkopolskich - „Nikt im iść nie kazał. Poszli bo tak chcieli”.
- Nam też nikt nie kazał dzisiaj, a przyszliśmy – podkreśliła. - Przyszliśmy, aby pokłonić się tym, którzy wykorzystując okoliczności wynikające z sytuacji wojennej sami chwycili za broń i walczyli o wolność, nie licząc na pomoc tworzącej się władzy państwowej. I udało się, dokonali tego. Dzięki nim Wielkopolska, w tym Ostrzeszów, a później Kępno znalazły się w granicach państwa polskiego. Dzisiaj stoimy wszyscy razem, w jednym szeregu, starsi i młodzi.
We wspólnym świętowaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz tworzących go gmin, a także delegacje miejscowych szkół i organizacji. Można powiedzieć, że mieliśmy do czynienia z kontynuacją obchodów 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, kiedy to 50-osobowa grupa członków TPZO dokonała objazdu po miejscowościach naszego powiatu, gdzie zlokalizowane są pomniki i obeliski poświęcone powstańcom.
- Nie było na tej trasie Ostrzeszowa – zaznaczyła K. Rajska. - Specjalnie, ponieważ jest tu dziesięć miejsc związanych z powstaniem i tę trasę postanowiliśmy przejść pieszo. Nie ma i nie będzie lepszej okazji, aby poznać miejsca pamięci niż dzisiejsza uroczystość poświęcona setnej rocznicy odsłonięcia pomnika oraz tablicy na budynku, gdzie siedzibę miała Rada Ludowa. Zatrzymamy się przy nich, aby zapalić znicze będące symbolem naszej pamięci.
Pierwszym miejscem pamięci, przy którym złożone zostały wiązanki kwiatów, była tablica ku czi generała Józefa Hallera na budynku Ratusza, której odsłonięcie nastąpiło dokładnie ćwierć wieku temu, 7 czerwca 2000 roku. Warto dodać, że właśnie generał Haller wraz z dowódcą południowego frontu Powstania Wielkopolskiego pułkownikiem Stanisławem Thielem zostali w 1923 roku pierwszymi postaciami uhonorowanymi tytułem „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ostrzeszów”. Finałowym akcentem piątkowego Marszu Pamięci było spotkanie u stóp Pomnika Powstańców Wielkopolskich, podczas którego między innymi odczytano apel pamięci uczestników uroczystości sprzed stu lat oraz poległych powstańców spoczywających na cmentarzu w Ostrzeszowie. Hołd w formie bogatego i poruszającego programu artystycznego oddała im także młodzież Zespołu Szkół nr 1.
15:27
dzisiaj
KĘPNO: Wierni parafii Matki Bożej Różańcowej uczcili Boże Ciało
15:16
dzisiaj
WIERUSZÓW: Procesja Bożego Ciała w Wieruszowie
11:25
dzisiaj
KĘPNO: Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami miasta
23:35
wczoraj
OSTRZESZÓW: Spotkanie pod znakiem radości i integracji
23:27
wczoraj
OSTRZESZÓW: Nagrody dla młodych fotografów