21 lutego 2020, 16:45

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: W 99 rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Kombatanci, żołnierze, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych zebrali się 14 sierpnia na ostrzeszowskim rynku, by wspólnie świętować 99 rocznicę Cudu nad Wisłą i Dzień Wojska Polskiego. Uroczystość poprzedziła okolicznościowa msza święta w kościele farnym. O oprawę obchodów zadbali ostrzeszowscy strażacy, a obowiązki gospodarzy pełnili wicestarosta Zofia Witkowska i burmistrz Patryk Jędrowiak.
-Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej to wydarzenia ściśle ze sobą związane – podkreśliła Z. Witkowska – Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z najbardziej przełomowych bitew w historii świata. Historycy plasują ją na osiemnastym miejscu na liście bitew, które zaważyły na losach ludzkości. W wolnej Polsce Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone przez Sejm ustawą z 30 lipca 1992 roku. Nawiązuje ono do obowiązującego w II Rzeczpospolitej Święta Żołnierza. Na dzień jego obchodów wybrano 15 sierpnia, gdyż tego dnia w 1920 roku pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęła się w ten sposób słynna kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego frontu zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Zdaniem burmistrza Święto Wojska Polskiego jest bardzo ważne.
-Właśnie dlatego, że czcimy tych, którzy zapewnili nam możliwość posługiwania się tym językiem, którym się posługujemy – stwierdził P. Jędrowiak – Życia w tym miejscu, w którym żyjemy, życia w pokoju. Wojsko w tym najstraszniejszym swoim aspekcie, czyli w aspekcie wojny daje nam jeden bardzo ważny przykład, który szczególnie we współczesnych czasach warto przywołać. Na polu bitwy nie ma rozróżnienia. Na polu bitwy kule nie wybierają, czy kobieta czy mężczyzna, czy niski czy wysoki, czy ma jaśniejszy czy ciemniejszy kolor skóry, nie wybierają ze względu kto jakie ma poglądy polityczne. Za każdym razem, kiedy ktoś współcześnie będzie próbował dzielić społeczeństwo na lepsze i gorsze, pamiętajmy, że całe społeczeństwo i wszystkie jego grupy, zarówno w historii, jak i współcześnie za tę ojczyznę oddały swoją krew.
Głos zabrał także poseł Tomasz Ławniczak. Głównym bohaterem swojego wystąpienia uczynił ks. Ignacego Skorupkę, kapelana Wojska Polskiego, którego bohaterska śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
-Sto lat temu, bohaterowie tamtego czasu oddawali życie za to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w demokratycznej Polsce – mówiła z kolei Marlena Maląg, prezes Zarządu PFRON – Oddali życie, ale nam współcześnie żyjącym pozostawili testament, który jest bardzo trudny do wykonania, napisany krwią i miłością do ojczyzny. My współcześnie żyjący, wykonujący i sprawujący różne funkcje jesteśmy przede wszystkim zobowiązani wychowywać młode pokolenie w duchu miłości do ojczyzny, umiłowania wartości chrześcijańskich i miłości do drugiego człowieka.
Wszyscy przemawiający podczas środowej uroczystości dziękowali kombatantom za poświęcenie dla dobra ojczyzny, a żołnierzom życzyli sukcesów i satysfakcji z pełnionej służby. Ostatnim akcentem patriotycznego spotkania było złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami ku czci gen. Józefa Hallera i Armii Krajowej

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl