29 marca 2024, 10:58

Teraz

13°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Wkrótce rozstrzygnięcie przetargu OZE

Na 5 marca zaplanowano otwarcie ofert w przetargu mającym na celu wyłonienie wykonawców projektu „Poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Miasta i Gminy Ostrzeszów”. To o trzy tygodnie później niż pierwotnie zakładano. Przesunięcie ma związek z koniecznością wprowadzenie zmian w specyfikacji przetargu. Jak wiadomo, przedsięwzięcie miało zostać zrealizowane w roku ubiegłym, ale ze względu na szeroki zakres prac i bardzo krótki termin ich wykonania, żadna firma nie była skłonna się tego podjąć. Na wniosek wielu samorządów, w tym ostrzeszowskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego przedłużył jednak termin do końca września 2019. Przetarg został więc rozpisany po raz kolejny i obecnie trwa oczekiwanie na oferentów. Wstępnie planowano, że oczekiwanie to potrwa do 12 lutego, ale w międzyczasie pojawiły się nowe wytyczne.
Przekazano nam informacje z Urzędu Marszałkowskiego, że powinniśmy wprowadzić zmiany w specyfikacji, aby dopuścić do składania oddzielnych ofert na dwa zadania – mówi burmistrz Patryk Jędrowiak. – Jak wiemy, przetarg na OZE składa się z dwóch zadań, czyli fotowoltaiki i solarów, a jakakolwiek zmiana w specyfikacji powoduje wydłużenie możliwości składania ofert, więc teraz ten przetarg zakończy się na początku marca.
Dzięki wprowadzonej zmianie, dana firma nie musi już składać oferty na oba elementy składowe projektu, ale tylko na jeden wybrany – montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.
- Wcześniej, jeżeli firma była wyspecjalizowana w jednym segmencie, miała możliwość wzięcia udziału w przetargu poprzez stworzenie konsorcjum z inną firmą – wyjaśnia burmistrz. - Teraz ma możliwość, aby złożyć ofertę tylko na jedno zadanie. Mieliśmy już bardzo dużo zapytań do specyfikacji, firmy same zgłaszały zainteresowanie. Czekamy z niecierpliwością, bo widzimy, że wszędzie te oferty się pojawiają, więc jesteśmy dobrej myśli.
Złożone oferty będą, oczywiście, oceniane przez pryzmat ceny, ale nie tylko.
- Po pierwsze, jakość urządzeń, ponieważ chcemy zagwarantować mieszkańcom naprawdę solidne wykonanie i solidne elementy składowe instalacji – podkreśla Jędrowiak. – To co ważne, chcemy też, żeby projekt zamknął się w wyznaczonych granicach finansowych. Wszystko wskazuje na to, że mamy duże szanse. Pokazują to też rozstrzygnięcia przetargów w sąsiednich gminach, aczkolwiek nie ma co zapeszać. Czekamy do otwarcie ofert.
Przypomnijmy, że w tegorocznym budżecie gminy Ostrzeszów zabezpieczono na ten cel ponad 8.400 tys. zł, z czego blisko 6.500 tys. zł stanowi dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Według planu, za środki te wykonanych ma zostać około 550 instalacji OZE na terenie całej gminy. Jak wynika z zapewnień burmistrza, mimo przedłużającego się oczekiwania na realizację, tylko nieliczni z wnioskodawców złożyli rezygnację.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl