8 grudnia 2021, 11:36

Teraz

-3°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Zgłosiła kradzież, której nie było

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie zatrzymali w miniony poniedziałek do dyspozycji prokuratora 26-letnią kobietę, która złożyła zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie oraz składała fałszywe zeznania. Sprawa dotyczy rzekomej kradzieży drogiego telefonu. Do zdarzenia miało dojść 3 sierpnia tego roku na jednym z placów zabaw w Kobylej Górze. Z treści zgłoszenia wynikało, że nieznany sprawca, wykorzystując nieuwagę kobiety bawiącej się z dzieckiem, zabrał leżącą na ławce torebkę typu nerka, w której znajdował się iPhone o wartości około 4 tysięcy złotych oraz gotówka w kwocie 100 zł., a następnie uciekł w stronę pobliskiego lasu znajdującego się przy zalewie Blewązka.
- W trakcie prowadzonych przez funkcjonariuszy czynności ustalono, że zgłaszająca w ogóle nie przebywała w tym czasie we wskazanym miejscu lub w jego okolicy oraz że nie skradziono jej przedmiotowego telefonu, gdyż użytkuje go do chwili obecnej. - relacjonuje aspirant Magdalena Hańdziuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. - 4 października prowadzący postępowanie policjanci skontaktowali się telefonicznie z kobietą z prośbą o spotkanie. We wskazanym miejscu na podstawie prokuratorskiego postanowienia o żądaniu wydania rzeczy, 26-latkę poproszono o dobrowolne wydanie telefonu oraz torby typu nerka. Kobieta wydała wskazane przedmioty, po czym została zatrzymana i doprowadzona do ostrzeszowskiej komendy celem wykonania dalszych czynności.
26-latka tłumaczyła, że powiadomiła policjantów chcąc sprawdzić jak w takich sytuacjach działają organy ścigania.
- W dniu składania zawiadomienia celowo nie podała policjantom numerów identyfikacyjnych  urządzenia, aby utrudnić im podjęte czynności. - dodaje M. Hańdziuk. - Oświadczyła również, że w związku z tym, iż telefon był ubezpieczony złożyła wniosek do firmy ubezpieczeniowej o wypłatę odszkodowania z tytułu kradzieży iPhon'a, które jednak nie zostało jej wypłacone.
Kobiecie przedstawiono zarzut zawiadomienia organów ścigania o fikcyjnym przestępstwie oraz składaniu fałszywych zeznań. Do wszystkiego się przyznała.
Źródło: KPP Ostrzeszów

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl