6 października 2022, 15:56

Teraz

16°

Fakty

A A A

REGION: Oszuści nadal aktywni

Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Aby obronić się przed działaniem przestępców, musimy być przede wszystkim ostrożni. "Na wnuczka, na policjanta, na blika, na kryptowalutę" to tylko niektóre metody jakimi posługują się oszuści. Jak nie dać się oszukać? Zachowajmy czujność i kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Każdego dnia na terenie Polski dochodzi do kilkuset oszustw, których ofiarami padają nie tylko seniorzy oszukiwani metodą na wnuczka czy policjanta, ale również coraz młodsze osoby dokonujące zakupów na aukcjach internetowych lub za pośrednictwem aplikacji Vinted. Chęć zakupu towaru po okazyjnej cenie nie zawsze idzie w parze z uczciwością osób zamieszczających oferty na stronach internetowych przez co tracimy swoje oszczędności. Pamiętajmy, że każda prośba o pożyczkę czy pomoc finansową, nawet pochodząca od członków rodziny czy znajomych, powinna być przez nas zweryfikowana.
- Oszuści wykorzystują przede wszystkim łatwowierność ofiar - podkreśla st. asp. Magdalena Hańdziuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. -  Dość popularną metodą oszustw w ostatnim czasie jest włamywanie się na konta na portalach społecznościowych i wysyłanie za pośrednictwem komunikatora wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczkę czy udostępnienie kodu BLIK. I niby wszystko jest w porządku, lecz problem w tym, że po chwili okazuje się, że mieliśmy do czynienia z cyberprzestępcą, który włamał się na czyjeś konto.
Oszuści podszywają się także między innymi pod firmy kurierskie, wysyłając sms-y z linkiem do strony, na której rzekomo należy dokonać dopłaty do przesyłki. Pomimo wielokrotnych apeli, osoby dokonujące zakupów nadal bezwiednie "klikają" w linki przesyłane również przez potencjalnych sprzedawców celem przyśpieszenia transakcji, czego skutkiem jest utrata zgromadzonych na koncie pieniędzy.
- Jak się nie dać oszukać? - pyta M. Hańdziuk i od razu odpowiada. - Gdy, ktoś prosi Cię o pieniądze za pośrednictwem maila bądź komunikatora internetowego pod żadnym pozorem nie klikaj w przesłany link i nie podawaj kodu BLIK. Zadzwoń do znajomego i przekonaj się, czy to naprawdę on wysłał wiadomość.  Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Dokładnie czytajmy treść wiadomości wysyłanych przez rzekomych operatorów, czy kurierów i sprawdzać ich wiarygodność. Sprawdzajmy wiarygodność stron internetowych na których dokonujemy transakcji. Nie wchodźmy w linki dołączone do wiadomości i bezpośrednio z nich nie logujmy się na swoje konta bankowe.
Bądźmy ostrożni. Czasami mały szczegół ma istotne znaczenie i może uchronić nas przed utratą oszczędności.
Źródło: KPP Ostrzeszów

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl