6 lipca 2022, 13:01

Teraz

18°

Fakty

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Otwarcie drogi Opatów-Trzebień

Oczekiwany od wielu już lat remont drogi Opatów - Trzebień doczekał się finiszu. Dziś uroczystego otwarcia wyremontowanego odcinka dokonali przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego.

Od wielu już lat mieszkańcy gminy Łęka Opatowska czekali na remont odcinka drogi powiatowej Opatów-Trzebień, drogi która była w dość opłakanym stanie. To duża inwestycja, którą wspólnie wsparło Starostwo Powiatowe, Gmina Łęka Opatowska i Wojewoda Wielkopolski.

Droga, która przez wiele lat była oczekiwana przez mieszkańców Trzebienia, Opatowa i Biadaszek. Pamiętam wielu ludzi prosiło ówczesnych decydentów o to aby ta droga zotała wykonana. Dzięki dobrym splotom okoliczności droga dziś została otwarta. Z tego cieszymy się wszyscy, a zwłaszcza mieszkańcy, bo to dla nich to robimy. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta droga mogła zostać wyremontowana bardzo dziękuję -mówił podczas otwarcia starosta  Witold Jankowski.

Wyremontowany odcinek to łącznie 1888 metrów, z czego około 600 metrów chodników i około 1400 metrów ciągu pieszo -rowerowego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 600 000 złotych.Prawie 400 tysięcy dołożyła Gmina Łęka Opatowska.

Mnie dzisiaj cieszy fakt, że wspolnie oddajemy tak ważny odcinek drogowy dla poprawy codzienności funkcjonowania na drogach powiatowych dla mieszkańców, tak gminy Łęka Opatowska jak i wszystkich mieszkańców Powiatu Kępińskiego, którzy dojeżdżają tutaj do pracy. Ta droga ma bardzo bogatą historię sięgającą praktycznie ponad 20 lat. I po tej historii dziś możemy ją otworzyć. Cieszy mnie, że ta droga została w ten sposób zrealizowana w bardzo krótkim okresie czasu, bo od 2015 roku. Ja też się bardzo cieszę, że ten odcinek doczekał się w końcu modernizacji, za co bardzo dziękuję wszystkim, również całej Radzie Gminy Łęka Opatowska -mówił wójt Adam Kopis

Wykonawcą drogi była firma SIDROG z Domaniewa, woj.łódzkie. Prace polegały na przebudowie istniejącej drogi, jej nawierzchni oraz ciągu pieszo-rowerowego.Na części drogi wymieniono całą konstrukcję a na części wykonano nawierzchnię warstwy ścieralnej.

Dodatkowo wykonany został nowy chodnik, nowy ciąg pieszo rowerowy, oznakowanie pionowe, oznakowanie poziome, zjazdy do posesji. Dodatkowo Gmina wystąpiła w trakcie przebudowy również o poprawę odwodnienia, zostały więc wykonane przepusty pod zjazdami. Całość inwestycji została zrealizowana zgodnie z projektem -mówi Michał Kubat, kierownik budowy.

Teraz w planach Powiatu jest remont kolejnego odcinka tej drogi,od Biadaszek poprzez Donaborów do Świby. Starostwo Powiatowe złożyło już wniosek do Urzędu Wojewódzkiego w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Na wyniki tego konkursu trzeba będzie jednak poczekać.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl