25 października 2020, 14:35

Teraz

15°

Fakty

A A A

PARZYNÓW: Otwarcie sali gimnastycznej spełnieniem marzeń

Spełniły się marzenia wielu mieszkańców Parzynowa w gminie Kobyla Góra, ze szczególnym uwzględnieniem tych najmłodszych. 12 września oficjalnie otwarto salę gimnastyczną przy tamtejszej Szkole Podstawowej. Rangę uroczystości podniosła obecność minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Szczególne powody do zadowolenia mógł mieć nowy dyrektor parzynowskiej podstawówki Grzegorz Szałkowski. Przejął bowiem stery placówki niemal dosłownie w przeddzień oddania do użytku obiektu, który wręcz rewolucjonizuje sposób prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
- Długo trwały oczekiwania, często bez wiary, że kiedykolwiek powstanie sala gimnastyczna. Aż przyszedł pamiętny dla nas rok 2018 i możliwość pozyskania środków na budowę sal gimnastycznych przy szkołach, z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej „Sportowa Polska” -  mówił wójt Wiesław Berski. - Nadzieja wróciła tym bardziej, że program zakładał możliwość złożenia jednego wniosku na więcej niż jedno zadanie, czyli na budowę dwóch sal gimnastycznych. Był to chyba najtrudniejszy wniosek z racji tego, że mogliśmy pozyskać środki na budowę dwóch sal, ale mogliśmy w ogóle nie pozyskać tych środków i wtedy znowu te marzenia by runęły.
Na szczęście marzenia nie runęły, a wręcz przeciwnie, doczekały się spełnienia. Złożony przez gminę wniosek został rozpatrzony pozytywnie, co otwarło drogę do realizacji dwóch inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 4 miliony złotych. Jako pierwsi z zakończenia prac cieszyli się mieszkańcy Mąkoszyc, gdzie salę otwarto przed rokiem. Teraz przyszła kolej na Parzynów. Powstał tam nowoczesny i funkcjonalny obiekt o wymiarach 12,2m x 24m i wysokości 7,00 m wraz z osobną salą do ćwiczeń, zapleczem sanitarno-szatniowym i magazynem sprzętu sportowego.
- Tak naprawdę serce rośnie, że dzisiaj spotykamy się w tej sali – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Przede wszystkim wiarygodność, realizacje tych celów, które przede wszystkim służą polskiej rodzinie. Nie ukrywam, że jako ministrowi rodziny zależy mi na tym, aby polskim rodzinom działo się dobrze, abyśmy wspierali, tworzyli taką wspólną organizację rządu z samorządem.
Wojewoda Łukasz Mikołajczyk odczytał, skierowany do uczestników uroczystości, list prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
-  Nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej. Cieszę się, że dzisiaj w Parzynowie wykonujemy kolejny krok do osiągnięcia ważnego tego celu (…) Gratuluję tego sukcesu i zapewniam o mojej pamięci. Dzisiejsze wydarzenie to zwieńczenie wielu starań i zabiegów społeczności gminy Kobyla Góra. Sukces, na którym zyskają najmłodsi mieszkańcy gminy, ale i wszyscy mający na sercu rozwój kultury fizycznej w naszym kraju. Jestem przekonany, że dzięki takim właśnie inwestycjom rosną nam kolejne pokolenia mistrzów, a „Mazurek Dąbrowskiego” jeszcze częściej rozbrzmiewać będzie na światowych arenach.
Za wkład w realizację tej i innych przedsięwzięć, minister Marlena Maląg i wojewoda Łukasz Mikołajczyk odebrali z rąk wójta Wiesława Berskiego medale „Przyjaciel Gminy Kobyla Góra”. Przyznano go także europoseł Andżelice Możdżanowskiej, która nie mogła wziąć udziału w sobotniej uroczystości. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Parzynowie swoją radość wyrazili natomiast poprzez program artystyczny, który zwieńczył uroczystość otwarcia. Poświęcenia sali dokonał ks. proboszcz Mirosław Jankowski.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl