22 lipca 2024, 15:18

Teraz

24°

Fakty

A A A

WARSZAWA: Parafia w Słupi pod Kępnem najlepsza w kraju w konkursie Aktywna Parafia

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem zwyciężyła w trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia. Parafia odebrała też specjalną nagrodę Dyrektora Caritas Polska. Finał konkursu organizowanego przez KAI odbył się dziś w Warszawie. Podczas rodzinnego festynu parafie zakwalifikowane do finału prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Zmierzyły się też w zawodach sprawnościowych. Finał konkursu Aktywna Parafia odbył się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie. 


Przedstawiciele parafii prezentowali swoje wspólnoty, lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Następnie zmierzyli się w zawodach sprawnościowych.


Po prezentacji parafii i degustacji lokalnych specjałów rozpoczęły się zawody sportowe. Była m.in. sztafeta mężczyzn (z udziałem dziadków, ojców i wnuczków), sztafeta kobiet (babć, matek i wnuczek), bieg małżeństw, rzuty piłką do kosza oraz rzuty piłką lekarską.


Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród odbył się bezpośrednio po zakończeniu zawodów.
Zwycięzcą trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia została parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem. Dyplom oraz nagrodę (6 tys. zł. W bonach zakupowych w Decathlonie oraz kosiarkę do trawy HONDA) odebrali przedstawiciele parafii z proboszczem Jackiem Andrzejczakiem.


Drugie miejsce otrzymała parafia pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym. Przedstawiciele parafii odebrali dyplom i nagrodę ( 4 tys. zł w bonach zakupowych w Decathlonie).


Trzecie miejsce z w konkursie zajęła parafia pw. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Przedstawiciele parafii odebrali dyplom oraz nagrodę (2 tys. zł w bonach zakupowych w Decathlonie).


Wręczona została również nagroda specjalna Dyrektora Caritas Polska. Otrzymała ją również parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem.


O zwycięstwie zadecydowała największa liczba punktów zebranych podczas eliminacji do finału oraz prezentacji podczas finału i zawodów sprawnościowych.


– Bardzo dobrze się czuję jako parafianka naszej parafii słupskiej, ponieważ bardzo dużo się w tej parafii dzieje – powiedziała p. Sabina ze zwycięskiej parafii pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem. – Ksiądz proboszcz jest otwarty na różne inicjatywy a nasza parafia jest aktywna i przyciąga nie tylko parafian ale również sąsiadów – dodała. Pani Sabina od 30 lat, czyli od 4 klasy szkoły podstawowej należy do wspólnoty lektorów a także m.in. do Róży żywego różańca i Bractwa Przemienienia Pańskiego. Jak podkreśla, proboszczowi bardzo zależy, by parafia była nie tylko miejscem modlitwy ale również nawiązywania relacji i naprawiania ich, zwłaszcza po pandemii. – Dlatego po nabożeństwach bardzo często są organizowane spotkania przy stole, sąsiedzkie kawy itp. dzięki czemu te relacja naprawdę pięknie się budują – powiedziała parafianka.


Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem, mimo iż jest niewielka, bardzo aktywnie działa w sektorze pomocy bliźniemu i działalności charytatywnej. Pomoc kieruje ku osobom osamotnionym, ubogim, starszym, pokrzywdzonym przez los oraz chorym, również spoza parafii. Prężny Zespół Charytatywny działa na terenie 6 miejscowości– parafianie reagują na telefony i anonimowe wiadomości z informacją o konkretnych potrzebujących.


W parafii działają różne grupy i wspólnoty, jak Żywy Różaniec, ministranci, lektorzy. Jest też np. Wspólnota św. Charbela – grupa młodych parafian prowadząca comiesięczną Adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której po Mszy św. za wstawiennictwem Św. Charbela wypraszane są szczególnie potrzebne łaski zdrowia dla duszy i ciała.


W tym roku utworzono Parafialną Grupę Ewangelizacji Teatralnej, w której szeregi włączyło się 40 parafian – aktorów amatorów. Zadebiutowali w Niedzielę Palmową widowiskiem pt. „Kielich Goryczy”.


Przy parafii działa też grupa Aktywny Senior, czy Ministrancka Grupa Sportowa a Grupa Strażacka z proboszczem na czele prowadzi „wieczory z siatkówką”. Wedle parafialnej tradycji odbywają się rowerowe wyjazdy na nabożeństwa majowe do poszczególnych miejscowości parafii.


źródło i foto: ekai

Autor: redakcja@radiosud.pl