6 grudnia 2021, 01:30

Teraz

-1°

Fakty

A A A

PERZÓW: Uroczyste przekazanie auta dla OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Perzowie wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczystość przekazania auta jednostce odbyła się w minioną sobotę.Uczestniczyła w niej minister rodziny Marlena Maląg, władze samorządowe powiatu kępińskiego oraz gminy Perzów.

Nowy samochód kosztował 848 tys. zł, z czego 400 tys. dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.Wniosek o dotacje wsparła minister Marlena Maląg oraz europoseł Andżelika Możdżanowska. Nowego auta gratulowała strażakom wójt gminy Danuta Froń.

Mam nadzieję, że to jest samochód, który sobie wymarzyliście. Dzięki temu, że ten samochód został zakupiony to mogliśmy naszą bazę samochodów strażackich przekazać do innych jednostek które się wzmocniły. Myślę, że to jest też bezpeczeństwo dla strażaków ale też bardzo duże bezpieczeństwo dla naszych mieszkańców - mówiła wójt Froń.

Biorąca udział w uroczystości minister Maląg zapewniała strażaków o wsparciu rządu dla ich działań.

Zadaniem polskiego rządu jest proponować takie rozwiązania, aby jak najlepiej działo się druhnom i druhom, aby Ochotnicze Staże Pożarne mogły się rozwijać. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji intensywnie pracuje nad ustawą o OSP w celu zabezpieczeniu dodatków do emerytury i świadczeń, z których będą mogli Państwo korzystać. W tym wspólnym działaniu rządu i samorządu możemy tworzyć dobre rzeczy i przede wszystkim troszczyć się o bezpieczeństwo Polaków - powiedziała minister Maląg.

Podczas sobotniej uroczystości przekazano także starsze, ale sprawne samochody przez trzy jednostki w Turkowach, Trębaczowie i Miechowie.Auta poświęcił ksiądz Rafał Hącia proboszcz parafii w Turkowach. Ważnym wydarzeniem tego dnia było nadanie sztandaru dla OSP w Turkowach. Podczas uroczystości strażakom wręczono medale za zasługi dla pożarnictwa oraz odznak strażak wzorowy. Uchwałą Związku OSP RP w Poznaniu złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono dh Ireneusza Witka. Srebrnym medalem została odznaczona druhna Anna Hodyjas oraz druchowie: Zdzisław Kałka, Łukasz Brąś,Ireneusz Brąś, Paweł Matuszewski. Brązowym medalem uhonorowano dh Grzegorza Tkocza, Marcina Kulaka i Dariusza Rychtela. Uchwałą ZOP Związku OSP RP w Kępnie odznakę strażak wzorowy otrzymał dh Seweryn Skrzypczyk.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl