29 lutego 2020, 04:25

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Podsumowali rok i przedstawili plany

732 zdarzenia, w tym 166 pożarów, 548 miejscowych zagrożeń oraz 18 alarmów fałszywych – to w największym skrócie bilans ubiegłego roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Szczegółowe podsumowanie zaprezentowano podczas uroczystej odprawy, która odbywała się 27 stycznia w siedzibie jednostki. Spotkanie prowadził mł. bryg. Piotr Mazurkiewicz, dla którego rok 2019 był wyjątkowy. W październiku przejął bowiem stery komendy z rąk st. bryg. Tomasza Maka. Cieszy go fakt, że w minionych dwunastu miesiącach ogólna liczba zdarzeń spadła o ponad dwieście w porównaniu z rokiem 2018.
-Tendencja spadkowa, ale może być różnie – zaznaczył – Może być tak, że na przykład anomalia pogodowe mogą tę liczbę podwyższyć. Dlatego musimy być przygotowani na wszelkie ewentualności.
Najwięcej zdarzeń – 328 - już tradycyjnie odnotowano w gminie Ostrzeszów. W gminie Kobyla Góra było ich 105, a w gminie Grabów nad Prosną – 90. Aby skutecznie realizować swoje działania, strażacy muszą być odpowiednio wyposażeni, co wymaga niebagatelnych nakładów finansowych. Na szczęście, potrzeby te dostrzegają samorządy. W zeszłym roku wsparły one ostrzeszowską komendę kwotą w 52 tysięcy złotych. Pozyskano też dofinansowanie z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska, Stowarzyszenia „Bezpieczny powiat” i od prywatnych przedsiębiorców w łącznej wysokości 61.590 złotych. Dzięki temu dokonano kilku istotnych zakupów. Najważniejsze to łódź ratownicza wraz z wyposażeniem i przyczepką oraz mobilny symulator zagrożeń domu jednorodzinnego. Podczas odprawy zostały one zaprezentowane gościom i poświęcone przez kapelana powiatowego strażaków ks. Mirosława Jankowskiego. Komendant P. Mazurkiewicz liczy na to, że za rok jednostka będzie mogła się w podobny sposób pochwalić nowym wozem bojowym.
-Samochód ratowniczo-gaśniczy z modułem technicznym – wyjaśnia P. Mazurkiewicz – Mamy plan, żeby nadawał się i do wypadków oraz innych miejscowych zagrożeń, jak również do pożarów. Taki uniwersalny samochód.
Szacowana cena takiego pojazdu to około 800 tysięcy złotych. Pomoc zewnętrzna będzie więc nieodzowna. Korzystając z obecności mł. bryg. Jarosława Zamelczyka, pełniącego obowiązki zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu, zapytaliśmy go o możliwości w tym zakresie.
-W planach zakupów jest przede wszystkim Kępno, gdyż było ono już zapisane w programie i otrzyma wsparcie – nie krył – Zobaczymy, jakie pieniądze się pojawią. Cały czas czekamy na ustawę modernizacyjną. Jak wiemy, jedna się już skończyła i są plany dotyczące kolejnej. Zobaczymy, na jakie fundusze będziemy mogli liczyć.
A jaką ocenę za rok 2019 Komenda Wojewódzka wystawiłaby Komendzie Powiatowej?
-Myślę, że z czystym sumienie ocenę bardzo dobrą- zapewnia J. Zamelczyk – Komenda i podlegli mu funkcjonariusze naprawdę dobrze realizują swoje zadania. Tego oczekujemy.
Z życzeniami i podziękowaniami za codzienną, wymagającą i niebezpieczną służbę pospieszyli do ostrzeszowskich strażaków m.in. poseł Katarzyna Sójka, wicestarosta Zofia Witkowska oraz Dawid Korzeniowski, reprezentujący Wojewodę Wielkopolskiego.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl