17 października 2021, 05:24

Teraz

Fakty

A A A

HANULIN: Poświęcono nowy obraz św. Antoniego Padewskiego

Kościół pw. MP. Częstochowskiej wzbogacił się o wyjątkowy obraz św. Antoniego Padewskiego. Dzieło namalował wspaniały artysta Andrzej Boj Wojtowicza.

 Święty Antoni Padewski należy do najpopularniejszych świętych Kościoła katolickiego. Pokochali go wierni na całym świecie, gdyż zawsze był blisko codziennych ludzkich problemów. Za życia niósł pomoc i pociechę wszystkim potrzebującym. Miarą czci, jaką został otoczony, jest fakt, że jego kanonizacja nastąpiła już rok po śmierci. Obraz świętego na płótnie  o wymiarach  200cm.x150cm namalował dla wiernych z Hanulina Andrzej Boj Wojtowicz, znany malarz, autor portretów i obrazów o treści sakralnej.

Ja nie jestem malarzem ładnych obrazów, ja maluję obrazy święte. Święty obraz to jest zupełnie inna rzeczywistość od tego co się tak potocznie teraz oczekuje, takich słodkości, takiego cukierka, takiego sentymentalizmu i błąkania się po emocjach. Nie, tu mamy całkowicie coś innego - mówił Boj Wojtowicz.

Na obrazie przedstawiony jest św. Antoni a przy nim siedzący mały Jezus Chrystus, z jednej strony okryty welonem na którym są ryby oraz chleb. Ręce małego Chrystusa ustawione sa w ten sposób jakby przygotowane do uwięzienia.

To jest sztuka do medytacji. Bardzo serdecznie Państwa zapraszam, żeby nie patrzeć na ten obraz jako na obraz, tylko jak na okno, przez które  możemy patrzeć na Boga. Na wszystkich obrazach  wzrok Antoniego gdzieś podąża, w kierunku Chrystusa oczywiście ale ten Antoni Padewski  u was ma wzrok skierowany na was - tłumaczył Wojtowicz.

Obraz poświęcony został podczas uroczystej mszy świętej. Uczestniczyli w niej licznie parafianie oraz zaproszeni goście.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl