17 maja 2022, 13:29

Teraz

16°

Fakty

A A A

POWIAT OSTRZESZOWSKI: Gmina Grabów nie dotrzyma słowa?

Mało brakowało, a przebudowa ponad półtorakilometrowego odcinka drogi Grabów – Osiek zawisłaby na włosku. Wszystko przez brak porozumienia pomiędzy samorządem powiatowym, a władzami Grabowa nad Prosną. Spór dotyczy kwestii współfinansowania inwestycji.. Jak już informowaliśmy, zadanie otrzymało dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 946 661 zł., co stanowi 63,63% kosztów. Wnioskując o wsparcie, powiat liczył na to, że wkładem własnym podzieli się gminą Grabów, przez którą przebiega droga mająca zostać przebudowana w ciągu najbliższego roku. Były takie podstawy, ponieważ na początku kwietnia Burmistrz Grabowa złożył pisemną deklarację, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej podjęta zostanie uchwała intencyjna w sprawie udzielenia powiatowi pomocy wynoszącej 190 tys. zł. 16 sierpnia przypomniał o tym radny Jan Puchała w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Powiatu. Do dziś jednak grabowscy radni nie potwierdzili złożonych zapewnień i nie podjęli uchwały intencyjnej. Odpowiedzią na kolejne pismo Starosty stała się zapowiedź Burmistrza, że ten zaproponuje wpisanie do przyszłorocznego budżetu gminy kwoty przeznaczonej na przebudowę drogi.
-Nie jestem przeciwny tej inwestycji, ale sposobowi postępowania samorządowców z Grabowa – oświadczył J. Puchała – Powiem jeszcze na marginesie, że te małe gminy jak Czajków czy Kraszewice, żeby coś zwojować muszą finansować, a ci duzi nie. Potwierdza się przysłowie i reklama, że duży może więcej.
Podobnego zdania był także radny Kazimierz Obsadny, który nawiązał przy tym do nieobecności na sesji przedstawicieli gminy Grabów. Przecież tu nikt nie przyjeżdża, śmieją nam się w oczy.
-Jak ktoś nad lekceważy, to nie możemy traktować ich poważnie. Po prostu robią sobie kpiny. Panie starosto, proszę nie jeździć na żadne sesje gminne.
Starosta Lech Janicki starał się wyciszyć narastające emocje i przekonać radnych, że głosowanie przeciw proponowanym zmianom w budżecie byłoby błędem.
-Myślę, że nie stać nas na to, aby tego typu uchwałę odrzucić. To jest 900 tys. zł. na naszą drogę, które byśmy w tym momencie przekreślili. Nie możemy na forum województwa wyciągać rzeczy, które są naszym problemem w kwestii rzetelności i odpowiedzialności za wypowiedziane słowo.
Na wniosek K. Obsadnego ogłoszona została przerwa w obradach, po której doszło do głosowania nad uchwałą. Dziesięciu radnych opowiedziało się za jej podjęciem, a czterech było temu przeciwnych. Oznacza to, że droga powiatowa w gminie Grabów będzie przebudowywana, pomimo że kwestia spornych 190 tys. zł. wciąż pozostaje otwarta.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl