26 stycznia 2021, 19:14

Teraz

Fakty

A A A

POWIAT OSTRZESZOWSKI: PROW dofinansuje inwestycje

Powiat ostrzeszowski oraz trzy spośród tworzących go gmin uzyskało dofinansowanie w ramach ostatniego rozdania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Uroczyste podpisanie umów nastąpi 19 sierpnia w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Najwyżej (miejsce 48) na liście operacji zakwalifikowanych do dofinansowania znalazła się przebudowa ulicy Zielonej w Kraszewicach. Koszty kwalifikowane inwestycji to 147.370zł., a dofinansowanie wyniesie 93.771zł. Dwadzieścia pozycji niżej uplasował się pierwszy z projektów złożonych przez gminę Kobyla Góra – przebudowa ul. Puławskiego. Jego wartość to 397.358zł., a dofinansowanie wyniesie 252.383zł. Gminie Kobyla Góra udało się także pozyskać wsparcie finansowe inwestycji polegającej na przebudowie drogi gminnej przebiegającej przez trzy miejscowości: Kobylą Górę, Myślniew i Kuźnicę Myślniewską (miejsce 124). Jego wartość to 2.075.462zł. a dofinansowanie 1.320.616zł. Z PROW-u współfinansowane będą także dwa zadania w gminie Doruchów. Na miejscu 95 sklasyfikowano przebudowę drogi Wrzosy-Pyki-Morawin, na odcinku Wrzosy Pyki (wartość 2.167.676zł., dofinansowanie 1.379.292zł.), a na miejscu 102 – II etap przebudowy drogi Przytocznica-Marszałki (wartość 794.933zł., dofinansowanie 505.815zł.). Samorządowi powiatowemu przyznano z kolei 946.661zł. na przebudowę drogi Grabów-Osiek na odcinku 1600 metrów.
-Grabów – Dębicze, w kierunku miejscowości Zawady - precyzuje starosta Lech Janicki –Inwestycja polegać będzie na poszerzeniu tej drogi, jak również położeniu nakładki asfaltowej. Jest to krok do przodu, jeśli chodzi o modernizację dróg. Trudno byłoby nam zdobyć się na taki wydatek i samodzielne zrealizowanie tego projektu.
Dodajmy, że Powiat Ostrzeszowski złożył do PROW dwa wnioski. Projekt dotyczący drogi Siedlków-Przedborów nie zdobył jednak wystarczającej liczby punktów, by otrzymać wsparcie.
-To uzyskanie było obarczone dużymi problemami - uważa starosta Janicki – Brano pod uwagę poziom bezrobocia, dochód na jednego mieszkańca i wiele innych czynników promujących obszary, posiadające pod tym względem ograniczone możliwości. Niemniej jednak, cieszymy się z tego projektu, który będzie realizowany. Sądzę, że będzie to odczuwalne jako poprawa standardu komunikacji w następnych latach.
Uroczyste podpisanie umów nastąpi 19 sierpnia o godzinie 13.00. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Dodajmy, że pod kreską znalazły się tym razem dwa projekty złożone przez gminę Kobyla Góra (przebudowa ulic M. Konopnickiej i K. Tetmajera), również dwa dotyczące gminy Kraszewice (przebudowa ulic Szkolnej i Strugały) oraz jeden z gminy Ostrzeszów (budowa ulicy Piaski w Rojowie).

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl