29 marca 2024, 02:07

Teraz

Fakty

A A A

POWIAT OSTRZESZOWSKI: Rodzina to podstawa

Ponad 200 mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego skorzysta z projektu „Rodzina to podstawa”, od 1 marca realizowanego w gminach Czajków, Grabów nad Prosną i Kraszewice. Przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do dzieci, osób niepełnosprawnych oraz rodzin sprawujących pieczę zastępczą. Realizatorowi projektu, czyli Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się na ten cel pozyskać wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Ewa Kanabus-Koszal, jest to jedna z form uzupełnienia działań podejmowanych przez instytucje publiczne i samorządy w zakresie w zakresie wspierania rodzin i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W gminach Czajków i Kraszewice w organizację przedsięwzięcia zaangażowały się samorządy lokalne. W przypadku gminy Grabów nad Prosną pomoc zaoferowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bobrowniki, prowadzące w tej miejscowości Szkołę Podstawową.
-Projekt, który realizuje stowarzyszenie na obszarze wspomnianych trzech gmin składa się z trzech podstawowych elementów – mówił podczas konferencji prasowej radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mikołaj Grzyb – Przede wszystkim są to tzw. świetlice podwórkowe, w których dzieci do 18 roku życia, uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych, mogą korzystać z zajęć pozalekcyjnych. Są to zajęcia filmowe, teatralne, sportowe.
Każda z takich świetlic działa w wymiarze 40 godzin miesięcznie. Z ich oferty korzysta 160 osób, rodzin z dziećmi. Oprócz zajęć stacjonarnych, planowane są także wyjazdy na wydarzenia kulturalne i sportowe oraz do warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”.
-W tym czasie rodzicom oferujemy wsparcie indywidualne, szyte na miarę - dodaje prezes Kanabus-Koszal – W ramach projektu mamy pomoc psychologiczną, pomoc pedagogów, radcy prawnego i logopedy.
Drugim elementem składowym projektu „Rodzina to podstawa” jest objęcie rehabilitacją 20 osób niepełnosprawnych, a trzecim – udział w wyjazdowych warsztatach edukacyjnych dla 25 osób, tworzących osiem rodzin z pieczy zastępczej. Warsztaty odbywać się będą od 20 do 26 sierpnia w Siennie w powiecie słupeckim.
-Prócz zajęć, które będziemy realizować zgodnie z programem, czyli zajęć prowadzonych przez psychologa, pedagoga, dietetyka i prawnika, będziemy chcieli tym rodzinom zorganizować czas w formie krajoznawczej i turystycznej – zapowiada E. Kanabus-Koszal – Chcemy zaproponować wyjazdy do Gniezna. Blisko mamy Licheń i 33 Jednostkę Lotnictwa Wojskowego, w której stacjonują teraz wojska amerykańskie.
Projekt „Rodzina to podstawa” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie Bożeny Powązki.
-To jest wzmocnienie rodziny biologicznej – podkreśliła – To jest profilaktyka, praca z rodziną, aby widzieć jej problemy, a dzieci nie musiały trafiać do pieczy zastępczej. To jest to pierwsze ogniwo, które powinno mieć miejsce w każdej gminie.
Dodajmy, że Projekt „Rodzina to podstawa” realizowany będzie do końca czerwca 2020 roku, ale już dziś Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zapowiada podjęcie starań, by mógł być kontynuowany.


 


 


 


 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl