22 czerwca 2025, 20:19

Teraz

27°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Dzieci, myśliwi i kuropatwy- niezwykły dzień na Końcu Świata

W ramach wydarzeń związanych z obchodami dnia dziecka, we wtorek 4 czerwca, myśliwi z Koła Łowieckiego nr 12 Darz Bór w Ostrzeszowie postanowili wykorzystać sprzyjającą pogodę i zorganizowali dla dzieci szkół podstawowych niezwykłe przyrodnicze wydarzenie. Zorganizowali akcję zasiedleń kuropatwy połączoną z piknikiem na świeżym powietrzu. A wszystko to odbyło się niezwykłych okolicznościach przyrody na Końcu Świata, czyli w znanej już całej Polsce urokliwej miejscowości w gminie Kraszewice.


Właśnie tam myśliwi zaprosili dzieci z okolicznych szkół, aby razem z nimi wypuścić  kuropatwy na wolność. Na spotkanie przyjechało około 60ciorga dzieci szkół podstawowych z Ostrzeszowa, Kraszewic i Czajkowa


Nie tylko kuropatwy, myśliwi zapewnili dzieciom moc atrakcji


Tego dnia na Końcu Świata działo się naprawdę wiele. Zaraz po przyjeździe uczniowie mogli obejrzeć z bliska niesamowitego ptaka łowczego jakim był Myszołowiec towarzyski znany też jako Jastrząb Harrisa. Od myśliwego, który prezentował tego niezwykłego ptaka, dzieci mogły dowiedzieć się nie tylko o samym gatunku, ale również o pięknej pasji jaką jest sokolnictwo. O tym jak potrzebne jest ono w dzisiejszych czasach i czemu służy. Dzieci dowiedziały się, że sokolnicy oprócz kultywowanie sztuki polowań z ptakami łowczymi, pilnują bezpieczeństwa samolotów praktycznie na wszystkich lotniskach świata.



Następnie po krótkim spacerze leśną ścieżką, którą uczestnicy wycieczki udali się na pobliskie pola, myśliwi przygotowali dla dzieci spotkanie z kuropatwami i bażantami. Te dwa niezwykłe gatunki polskich kuraków, choć blisko spokrewnione znacznie się od siebie różnią. Dzieci na własne oczy mogły poznać je z bliska, pogłaskać zapytać o ciekawostki z życia tych ptaków. Myśliwi dokładnie wyjaśnili różnice między tymi ptakami, nauczyli je rozpoznawać zarówno po wyglądzie jak i po odgłosach. Na koniec przy ogromnej uciesze wszystkich uczestników tego spotkania kuropatwy zostały wypuszczone i z radosnym furkotem poleciały w pola.


Następnie przy akompaniamencie muzyki myśliwskiej wygrywanej na żywo, na prawdziwym rogu myśliwskim, dzieci udały się w okolice wiaty na Końcu Świata gdzie przygotowane były już dla nich liczne gry i zabawy. Wszystko to w miłej i przyjaznej atmosferze na łonie natury.



Po tak wyczerpujących zajęciach wszyscy zasiedli przy ognisku, aby zjeść pyszne pieczone kiełbaski i raz jeszcze podsumować wiedzę, którą nabyli podczas tego bogatego w wydarzenia  spotkania.


Jak podsumowali to sami myśliwi z KŁ Darz Bór organizujący to spotkanie, akcje wsiedlania kuropatw i ogólnie zwierzyny drobnej organizują corocznie od wielu lat w ramach prowadzonej przez nich gospodarki łowieckiej. Jednak taka akcja wspólnego wypuszczania z dziećmi szkolnymi  w połączeniu z piknikiem to dla nich nowość. Sami myśliwi byli pod wrażeniem jak wszystkie dzieci były otwarte i chętne do pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej. Za pewne takich akcji myśliwi organizować będą coraz więcej, na co liczymy.



Kilka faktów o kuropatwach


·         kuropatwa szara (łać. Perdix Perdix) jest naszym rodzimym gatunkiem kuraka jeszcze do lat 80'tych XX wieku występującym powszechnie praktycznie na terenie całej polski (z wyjątkiem terenów górzystych)


·         w ciągu ostatnich dekad na skutek intensyfikacji i chemizacji rolnictwa, a także wzrostu presji drapieżników, populacja kuropatwy drastycznie spadła


·         kuropatwa jest gatunkiem łownym i dzięki temu, myśliwi pomimo, że praktycznie już na nią nie polują, prowadzą starania, mające na celu odbudowę populacji tego ptaka


·         akcja reintrodukcji, czyli wsiedlania ptaków z hodowli w celu wzmocnienia lub odbudowy dzikiej populacji prowadzone są w całej Polsce przez myśliwych zrzeszonych w kołach łowieckich


·         takie akcje myśliwi często prowadzą z własnych środków, angażując swój czas i zasoby, gdyż jak mówi wielu z nich: "łowiectwo to nie tylko pasja, to styl życia"


Hodowla kuropatwy jest zajęciem dość wymagającym i trudnią się tym tylko nieliczne hodowle w Polsce. Ta, z której pochodziły kuropatwy wypuszczone przez dzieci na Końcu Świata mieści się niedaleko, w miejscowości Klon, gmina Czajków w powiecie ostrzeszowskim. Co ciekawe jest to największa hodowla zarówno bażantów jak i kuropatw w Polsce.


Więcej informacji na temat kuropatw i bażantów można znaleźć na stronie hodowli: www.bazanty.pl

Autor: redakcja@radiosud.pl