26 stycznia 2021, 20:06

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Ile kosztuje otwarcie pralni?

Prowadzenie własnej firmy ma wiele plusów. Poczucie niezależności, satysfakcja z realizacji wytyczonych celów i elastyczny czas pracy to tylko niektóre z powodów, dla których warto założyć działalność gospodarczą. Własna firma to także szansa na uzyskanie wysokich dochodów: kluczem jest związać się z branżą dobrze rokującą na przyszłość. Ciekawym pomysłem na biznes może być na przykład pralnia wodna lub chemiczna. Prowadzenie profesjonalnej pralni może przynosić bardzo duże zyski, wymaga jednak sporych inwestycji i wiedzy branżowej. Osoby rozważające uruchomienie punktu usługowego zastanawiają się, jaki kapitał należy zdobyć na rozpoczęcie działalności. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile kosztuje otwarcie własnej pralni.                 


Pralnia w Polsce – czy to się opłaca? 


Zakładając własną działalność gospodarczą zależy nam oczywiście na tym, by jak najwięcej zarobić. Istnieją branże, w których znacznie łatwiej osiągnąć satysfakcjonujący zysk, czego doskonałym przykładem może być pralnictwo. Rynek usług pralniczych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Nowe pralnie wodne i chemiczne powstają jak grzyby po deszczu, a z usług takich zakładów korzysta coraz większa rzesza klientów. Niektórzy uważają, że prowadzenie własnej pralni to w dzisiejszych czasach jak wygranie losu na loterii. Jest w tym sporo prawdy, bowiem Polacy bardzo chętnie oddają swą odzież w ręce specjalistów zamiast tracić czas na pranie w domu. Oferta pralni przemysłowych skierowana jest również w stronę różnego rodzaju firm i instytucji. Stałymi klientami takich zakładów są restauracje, hotele, pensjonaty, szpitale, domy opieki czy sanatoria. Kolejne pralnie przyjmują się w polskich miastach znakomicie, dlatego inwestycja w taki biznes naprawdę może się opłacać. Grunt to wybrać odpowiednią lokalizację, wyposażyć lokal w dobry sprzęt i stworzyć atrakcyjną ofertę.


Koszty założenia pralni wodnej lub chemicznej – od czego zależą? 


Decydując się na uruchomienie własnej pralni musimy bardzo dobrze przemyśleć, jaki typ usług chcemy oferować. Dom wyboru mamy w zasadzie trzy możliwości: pralnię wodną, pralnię chemiczną oraz pralnię samoobsługową. Gdy już definiujemy zakres usług oraz target pralni, czyli klientów, którym chcemy owe usługi oferować, należy przystąpić do skompletowania stosownego wyposażenia. Im większa pralnia, tym koszty związane z jej otwarciem będą wyższe. Specjaliści szacują, że na założenie profesjonalnej pralni przemysłowej na dużą skalę możemy wydać nawet 100 tysięcy euro. W niektórych przypadkach kwota ta może zostać jednak znacznie pomniejszona.  


Koszty związane z lokalem 


Z oczywistych względów najbardziej opłaca się uruchomić pralnię w lokalu, którego jesteśmy właścicielami. Na taki luksus mogą sobie jednak pozwolić jedynie nieliczni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam wynajem. Szacując wstępny kosztorys należy uwzględnić w nim przede wszystkim dwa aspekty: lokalizację i wielkość lokalu. Najdroższe są adresy w centrach dużych miast, na terenie galerii handlowych oraz w bogatszych dzielnicach biznesowych; taniej będzie natomiast w pobliżu akademików, na osiedlach mieszkaniowych na obrzeżach aglomeracji i w mniejszych miejscowościach. Pamiętajmy, że każdy kij ma dwa końce: lepsza lokalizacja równa się większej ilości potencjalnych klientów. Trzeba więc dobrze przekalkulować nasze oczekiwania i to do nich dostosować wybór miejsca na pralnię.


Opłaty za media 


Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę w trakcie szacowania kosztów uruchomienia własnej pralni, są opłaty za media. I tu znów wiele zależy od metrażu lokalu; równie ważny jest także zakres działalności. Im większą ilość zleceń będziemy realizować, tym opłaty za wodę, prąd czy gaz będą wyższe. Aby zminimalizować koszty warto poszukać dostawcy energii w korzystniejszej taryfie.


Koszty sprzętu i wyposażenia 


Na wyposażenie profesjonalnej pralni wodnej lub chemicznej składają się zaawansowane technicznie urządzenia do prania, suszenia i prasowania asortymentu tekstylnego. Kupując maszyny do pralni warto skorzystać z pomocy podmiotów posiadających większe doświadczenie w branży. Możemy zgłosić się na przykład do specjalistycznych firm oferujących wsparcie z zakresu urządzania lokalu pod pralnię oraz prowadzenie kompleksowych szkoleń branżowych. Współpracując ze specjalistami w tej dziedzinie mamy pewność, że wyposażymy nasz lokal w sprzęt odpowiedni dla naszej działalności. Według opinii ekspertów, na urządzaniu profesjonalnej pralni nie warto oszczędzać. Im lepiej wyposażymy nasz lokal, tym lepszy poziom usług będziemy mogli zaoferować przyszłym klientom. Warto podkreślić, że kupując maszyny do pralni wodnej lub chemicznej wcale nie musimy od razu decydować się na urządzenia nowe; równie dobrze możemy postawić na sprzęt używany. W korzystnej cenie oferują go na przykład firmy prowadzące własne sieci punktów usługowych. Szacunkowo, koszt nowych maszyn do pralni to minimum 300 tysięcy złotych, podczas gdy za urządzenia używane możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt procent mniej. Ceny podstawowego sprzętu do pralni wodnej to: ok. 5000 zł za pralnico-wirówkę (więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.kannegiesser.pl/maszyny/pralnicowirowki/), ok. 4000 zł za magiel i ok. 2000 zł za suszarkę przemysłową. W przypadku pralni chemicznej szacunkowa wycena wygląda nieco inaczej: ok. 5000 zł za agregat chemiczny, ok. 2000 za stół prasowalniczy, ok. 4000 zł za wytwornicę pary wodnej. Poza tym trzeba będzie zainwestować w składarki, manekiny formujące, stoły i kabiny detaszerskie, transportery do odzieży i systemy komputerowe do obsługi zakładu. Chcesz wiedzieć więcej na temat maszyn i urządzeń do pralni? Zajrzyj na stronę: https://www.kannegiesser.pl/maszyny-i-akcesoria/.


Pozostałe koszty 


Przygotowując kosztorys przed uruchomieniem pralni powinniśmy uwzględnić również pozostałe opłaty. Do pozostałych wydatków związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności należy dodać m.in. koszty administracyjne (np. opłatę za obsługę księgową), wynagrodzenia dla pracowników oraz koszty związane z rejestracją i założeniem konta firmowego (te ostatnie z reguły nie są wysokie). Pamiętajmy, by wziąć również poprawkę na inne nieplanowane wydatki. Aby dowiedzieć więcej na temat uruchamiania własnej prani, sprawdź stronę: https://www.sovrana.pl/jak-otworzyc-urzadzic-i-uruchomic-pralnie/.


 

Autor: redakcja@radiosud.pl