3 grudnia 2021, 02:15

Teraz

-3°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jak działa fotowoltaika zimą?

Zima to czas w którym powraca pytanie o funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych. Wokół tego tematu krąży wiele mitów, przede wszystkim ten który głosi, że system ze względu na niższy stopień nasłonecznienia nie będzie działać. Czy to prawda czy fałsz? 


Faktem jest, że panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd tylko wtedy kiedy docierają do nich promienie słoneczne. Faktem jest również, że w miesiącach letnich nasza instalacja wyprodukuje więcej prądu niż zimą. Jednak nie dzieje się tak ze względu na wysokie temperatury w tym okresie, paradoksalnie to niskie temperatury mają korzystny wpływ na działanie modułów zwiększając ich napięcie i moc.
- Istnieją powszechne dane, które mówią nam, że w ciągu pojedynczej godziny panele wyprodukują dla nas więcej energii w słoneczny dzień, kiedy temperatura nie przekracza 10 stopni, niż wtedy kiedy żar leje się z nieba - mówi Albert Gorgolewski, właściciel firmy Green Home Energy.

W czym więc problem?
- W tym wypadku istotny jest czas. Czas pomiędzy wschodem a zachodem słońca, który w okresie letnim jest o wiele dłuższy - dodaje.
Uśredniona długość czerwcowego dnia to 16,7 godziny, natomiast w grudniu statystyczny dzień trwa 7,8 godziny. Jednak porównanie tych dwóch miesięcy to skrajny przypadek dlatego, że już w marcu przeciętny dzień trwać będzie niecałe 12 godzin, a w kwietniu panele słoneczne produkować będą dla nas prąd przez około 13 godzin i 50 minut.

Fotowoltaika jest więc rozwiązaniem, które obniża nasze rachunki i korzystnie wpływa na środowisko przez cały rok. Latem produkując energię dłużej jednak z nieco niższą efektywnością niż zimą. Który miesiąc jest w takim razie najlepszym czasem na inwestycję w fotowoltaikę?
- Każdy jest najlepszy. Jednak zima to czas, w którym można za nią zapłacić mniej. W Green Home Energy do 19 lutego trwa akcja "Załap się na Zimowy Rabat", która najbliższym 20 klientom da 10% zniżki - dodaje Albert Gorgolewski z Green Home Energy.


Interesuje Cię instalacja fotowoltaiki z rabatem 10%? Zadzwoń i zapytaj o zniżkę! Tel.: 661 404 114

Zapytaj również o atrakcyjne finansowanie kredytem z Banku Spółdzielczego SBL.

promocja fotowoltaika

Autor: witek.rybczynski@radiosud.pl