13 sierpnia 2022, 02:07

Teraz

18°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jak łączyć czarny kolor z drewnem?

Czerń wraca na salony! Od niedawna można zaobserwować swoisty renesans koloru czarnego w aranżacji wnętrz. Po wielu latach bieli i pastelowych odcieni do gry wraca kolor czarny z całą swoją elegancją, odrobiną surowości, klasyką i dystyngowaniem. Czarny kolor wraca nie tylko w postaci dodatków i akcentów: mowa o meblach, ścianach oraz czarnych podłogach. Jak użyć czarnego koloru we wnętrzu nie przytłaczając go? Z czym go łączyć i na co uważać?


Połączenie czerni z drewnem


Czarny kolor urzeka swą majestatycznością, ale kluczem do sukcesu jest takie zaaranżowanie wnętrza by czerń go nie zdominowała, a stanowiła jedynie jego dopełnienie. I tutaj świetnie sprawdzi się połączenie koloru czarnego z drewnem. Drewno od tysięcy już lat wykorzystywane jest jako surowiec w aranżacji wnętrz. Jego uniwersalność i ponadczasowy charakter zawdzięczamy nie tylko właściwościom użytkowym drewna, jego trwałości, ale też pięknej formie, wyjątkowym wzorom usłojenia oraz niejednolitym i niepowtarzalnym barwom. Drewniane meble są obecne we wnętrzach zarówno klasycznych, rustykalnych aż po ultranowoczesne.


Zestawiając czarną ścianę z drewnianą komodą, stołem czy słupkiem otrzymamy harmonijną i pozbawioną monotonii aranżację o aksamitnym charakterze, która, właściwie doświetlona, wydobędzie wszystkie niepowtarzalne walory majestatycznej czerni. Pomalowanie ścian czarną farbą lepiej jednak sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach, gdyż, jak wiadomo, czerń ma tendencje do optycznego zmniejszania powierzchni. Specjaliści rekomendują, aby nie stosować czerni na więcej niż jednej płaszczyźnie, aby uniknąć efektu przytłoczenia i w konsekwencji rozczarowania. Natomiast pojedyncze czarne akcenty i elementy (np. meble) sprawdzą się wyśmienicie i na tle innych odcieni podkreślą atuty całej przestrzeni tworząc gustowne wnętrze.


Innym sposobem aranżacji wnętrza z wykorzystaniem czerni jest postawienie na meble do salonu z czarnymi frontami. To stosunkowo nowy trend, który choć nie nawiązuje do naturalnych odcieni tego surowca, doskonale prezentuje się niemal w każdym wnętrzu. Drewniana komoda czy szafka z czarnym frontem stworzy nietuzinkowy kontrast ze ścianą o ciepłej jasnej barwie, a jeśli zdecydujemy się na śnieżnobiałe pomieszczenie – tego typu meble zagwarantują ponadczasową elegancję.
Czarne fronty i blaty mebli zestawione z surowym jasnym drewnem to obecnie jedno z najbardziej pożądanych połączeń, które sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu. Trzeba tylko odpowiednio dostosować proporcje każdego z kolorów. Czarny zawsze warto łączyć z drewnianymi meblami. Surowość i majestatyczność czerni okiełznana łagodnymi i ciepłymi barwami naturalnego drewna nadaje całej aranżacji łagodności i ciepła. Co więcej, czerń świetnie podkreśla strukturę drewna ocieplając klimat salonu czy sypialni.


Na co zwrócić szczególną uwagę?


Decydując się na połączenie mebli z czarnymi ścianami upewnijmy się, że pomieszczenie jest dostatecznie duże, wysokie i mocno doświetlone. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że czarna barwa doda mu głębi, a nie przytłoczy go dając tym samym efekt „zamkniętego pudełka”.
Nie należy też bać się eksperymentowania z innymi kolorami. Czarny doskonale współgra z większością barw dając niepowtarzalne kontrasty. Na szczególną uwagę zasługuje połączenie czarnego z soczystą zielenią, turkusem czy głęboką czerwienią. Jeśli zaś wolimy bardziej stonowane odcienie warto sięgnąć po beże i wszystkie odcienie szarości, które dodadzą wnętrzu szlachetności i stonowanej elegancji.

Autor: ewa.kowalczyk@radiosud.pl