4 marca 2021, 01:34

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jak oswoić chomika dżungarskiego?

Jak oswoić chomika dżungarskiego? Wystarczy poświęcić zwierzęciu odpowiednio dużo czasu oraz regularnie częstować je smakołykami.

Chomik wydaje się być zwierzęciem nad wyraz prostym w obsłudze. W odróżnieniu od psów nie wymaga wielogodzinnych spacerów. W odróżnieniu od kotów nie skacze na firanki, kwiatki i choinki.
Trzeba jednak pamiętać, że ten gryzoń pomimo wyglądu pluszowej kulki nie jest zabawką. Ma swoje uczucia i charakter. Ten ostatni jest lekko zależny od rasy i mocno zależny od konkretnego osobnika. Jeśli chcemy, aby zwierzak nas lubił i szanował, najpierw musimy sobie zjednać jego względy. W dzisiejszym tekście wyjaśnimy, jak oswoić chomika dżungarskiego.

Co to jest chomik dżungarski?
Poprawnie ta rasa powinna być nazywana chomicznikiem dżungarskim. W praktyce jednak w naszym kraju tego określenia nie używa nikt oprócz doktorantów zoologii.
- Przyjęło się, aby na te gryzonie mówić po prostu chomik dżungarski. Te zwierzaki w stanie dzikim żyją od Syberii po Kazachstan. Są niewielkie, bo dorosły osobnik będzie ważył od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu gram. Warto wspomnieć, że niezwykle popularne chomiki syryjskie mogą dochodzić aż do stu pięćdziesięciu gram - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Co do gabarytów, powinniśmy się nastawiać na to, że nasz chomik będzie mierzył około dziesięciu centymetrów od czubka nosa do ogona. Ma też miękkie futerko w odcieniach szarości i brązu oraz lubi się bawić.

Jak oswoić chomika dżungarskiego? Przede wszystkim zapachem
Musimy pamiętać, że chomiki opierają się w bardzo dużej mierze po węchu. Będą więc rozpoznawać swojego właściciela właśnie po zapachu.
Już od pierwszych dni w domu musimy naszego podopiecznego przyzwyczajać do tego, że my to my. Tutaj warto zadbać o to, aby na naszych rękach nie było zbędnych substancji. Chomik ma o wiele bardziej wyczulony nos niż my i może go odstraszać krem, zbyt mocny płyn do płukania czy nawet mydło. Przed wzięciem chomika na ręce powinniśmy bardzo dokładnie opłukać ręce. Należy też zrezygnować ze swetrów czy bluz, które mogły mocno nasiąknąć detergentami podczas prania.

Pierwsze kroki do oswojenia chomika
Co ciekawe, chomiki są najbardziej wyspane i wypoczęte wieczorem. I wtedy właśnie najlepiej pracować nad ich oswajaniem. Około godziny dwudziestej zwierzę będzie pełne życia i potencjalnie może mieć ochotę na zabawę. Oczywiście w zjednaniu sobie jego względów mogą pomóc też smakołyki. Na początku możemy je po prostu kłaść przed zwierzakiem. Później stopniowo zacznie on jeść z naszych palców. Pamiętajmy też, aby nie robić gwałtownych ruchów i nie próbować zacieśnić więzów z chomikiem zbyt szybko. Powinniśmy działać stopniowo i regularnie. Codziennie zaczynajmy oswajanie chomika o tej samej porze. Po czasie sam zacznie lgnąć do naszych rąk.

Prosty poradnik obchodzenia się z chomikiem
Oprócz odpowiedzi na pytanie, jak oswoić chomika dżungarskiego, warto też wspomnieć o tym, jak z nim postępować. Pamiętajmy, że zwierzę jest małe i drobne. Powinniśmy zachować spokojne ruchy oraz obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Chomik swoje braki w masie zdecydowanie nadrabia jednak ruchliwością. Dlatego na rękach musimy zwracać bardzo dużą uwagę na jego bezpieczeństwo.

Kiedy trzymamy pupila jedną dłonią, musimy go jednocześnie asekurować drugą. Gdyby chomik spadł z wysokości na przykład półtora metra, mógłby sobie solidnie pogruchotać kości czy nawet tragicznie zginąć. Chomik z przyjemnością będzie korzystał ze swojego kółka i innych rozrywek, jakie zapewnimy mu w klatce. Powinniśmy jednak pamiętać, że jego naturalne środowisko życia to tundra i step. Od czasu do czasu może potrzebować minimalnie większej przestrzeni. I wprawdzie nie będziemy mu w stanie zapewnić bezkresu Syberii, ale możemy go wypuścić, aby pobiegał po pokoju. I tutaj ponownie warto uważać. Chomik w środowisku naturalnym żyje w norach. Dlatego może mu przyjść do głowy, żeby poszukać w pomieszczeniu odpowiednika miniaturowej jaskini. Chomik dżungarski jest przyjazny, ale jednak nad zdobyciem jego stuprocentowego zaufania będziemy musieli trochę popracować.

Autor: redakcja@radiosud.pl