11 sierpnia 2022, 11:23

Teraz

20°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Jak zabezpieczyć się przed transmisją wirusa SARS-COV-2 w gabinecie lekarskim?

Pandemia choroby Covid – 19 jest wyzwaniem dla służby zdrowia, co pokazały ostatnie miesiące. Skuteczne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS – CoV – 2 jest bardzo trudne w wielu krajach, nawet tych zamożniejszych od Polski, w których system ochrony zdrowia jest zdecydowanie lepiej zorganizowany. Dynamiczny wzrost zachorowań stanowił zagrożenie dla jej wydolności, gdyż kryzys związany z pandemią wyostrzył problemy dotykające od lat system opieki zdrowotnej. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi w gabinecie lekarskim w czasie pandemii i zabezpieczenie zarówno lekarza jak i pacjenta przed transmisją wirusa SARS – CoV – 2.

Jak zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i lekarza w gabinecie lekarskim w dobie pandemii?


Pacjenci i lekarze, a także pozostały personel medyczny narażeni są na transmisję wirusa SARS – CoV – 2 w gabinecie lekarskim, dlatego powinni zachowywać maksymalne środki ostrożności, które uchronią ich przed zakażeniem. Jak doświadczenie okresu pandemii wskazuje jest on szczególnie niebezpieczny nie tylko dla osób starszych i posiadających tak zwane choroby współistniejące w postaci na przykład cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek, choroby niedokrwiennej serca, choroby nowotworowej, choroby płuc, nadciśnienia tętniczego, ale również osób w sile wieku. Lekarze przyjmujący pacjentów w gabinecie lekarskim powinni stosować się do obowiązujących zasad w celu ochrony zarówno pacjenta, jak i siebie przed transmisją wirusa.


Jak postępować z pacjentami w okresie pandemii Covid – 19?


Ważnym rozwiązaniem dla systemu opieki zdrowotnej wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia w okresie pandemii Covid – 19 było upowszechnienie świadczeń udzielanych on – line. Zgodnie z tym lekarze przede wszystkim udzielali konsultacji telefonicznych, co nie zawsze dawało dobre rezultaty. W pewnych sytuacjach konsultacja i pomoc lekarska w gabinecie jest koniecznością. Wobec tego obowiązkiem lekarza i pacjenta w trakcie tradycyjnej wizyty w gabinecie jest:  • Odkażanie rąk płynem dezynfekującym, co pozwala uniknąć zakażenia, gdyż wirus SARS – CoV – 2 przenosi się drogą kropelkową i może przetrwać poza organizmem człowieka nawet kilka godzin.

  • Zarówno lekarz jak i pacjent powinni mieć założone maseczki w celu ochrony układu oddechowego i błon śluzowych, które są potencjalnymi drogami wnikania wirusa do organizmu człowieka.

  • Lekarz powinien zmierzyć choremu temperaturę.

  • Lekarz zobowiązany jest w następnym kroku zebrać oprócz podstawowych danych pacjenta informacje na temat ryzyka zakażenia wirusem SARS – CoV – 2 i zachorowaniem na Covid – 19. W wywiadzie specjalista pozyskuje informacje na temat kaszlu, duszności, trudności w oddychaniu, bólu gardła, kataru i ewentualnego kontaktu z osobą chorą lub zakażoną. W przypadku stwierdzenia choroby Covid – 19 lekarz informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W innym przypadku podejmuje on typową dla stwierdzonej choroby procedurę leczniczą.

  • Lekarz powinien mieć odzież ochronną, która zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa SARS – CoV – 2. Fartuchy jednorazowe, koszule zabiegowe, rękawiczki chirurgiczne chronią skórę przed wirusem i dalszym jego przenoszeniem, dlatego powinny być regularnie zmieniane.

  • Personel medyczny i lekarze po wyjściu pacjenta muszą zdjąć odzież ochronną w specjalnie do tego celu wydzielonym pomieszczeniu. Następnie umieszcza ją w worku na odpady, a po jego wypełnieniu szczelnie zawiązuje. Odzież z materiału należy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Kolejną czynnością jest dezynfekcja rąk, wietrzenie gabinetu i dezynfekcja wszystkich powierzchni, klamek oraz wszystkiego tego, czego dotykał pacjent, również w poczekalni i toalecie. Konieczna jest również sterylizacja narzędzi.


Meble medyczne gwarancją bezpieczeństwa pacjenta i lekarza w dobie pandemii


Trudna sytuacja służby zdrowia w czasie pandemii nakłada również na lekarzy obowiązek dbania o zachowanie higieny i sterylności mebli wykorzystywanych w gabinecie lekarskim. Nie wystarczy już ich umycie. Do zdezynfekowania należy zastosować specjalne środki o wysokim stężeniu alkoholu na poziomie 60%. Dopiero wtedy istnieje gwarancja zniszczenia wirusa. Podczas czyszczenia należy przetrzeć środkiem wszystkie części mebla, łącznie z tapicerką. Czas jego żywotności na różnych powierzchniach może być odmienny, dlatego konieczne jest umycie wszystkich powierzchni. Niezwykle istotną sprawą w produkcji mebli medycznych jest wykorzystywanie nieorganicznej tapicerki bezszwowej, gdyż jest ona odporna na działanie środków chemicznych i dezynfekcyjnych, które stosuje się nawet kilka razy w ciągu dnia. Tego rodzaju powierzchniom nie szkodzą mocne środki chemiczne również na bazie alkoholu, woda i wilgoć, płyny ustrojowe, światło słoneczne, a także promieniowanie UV lamp medycznych. Zalety mebli powodują, że prezentują się one dobrze nawet po wielu latach użytkowania, będąc godną wizytówką gabinetu lekarskiego. Więcej na temat wymagań, jakie stawia się meblom medycznym można dowiedzieć się z artykułu https://aptekacud.pl/blog/wpis/jakie-wymagania-musza-spelniac-meble-medyczne.


Producenci mebli medycznych tacy jak U.B.M. Meble Medyczne zapewniają produkty trwałe, wykonane z najwyższej jakości materiałów z przeznaczeniem do ośrodków zdrowia, szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych, przychodni, sal szpitalnych, pomieszczeń laboratoryjnych, aptek, hospicjów, sanatoriów, gabinetów odnowy. Meble medyczne firmy „U.B.M. Meble Medyczne” spełniają wszystkie wymagane prawem normy dla tego rodzaju produktów, dlatego zapewniają zachowanie najwyższego poziomu sterylności w placówkach służby zdrowia.

Autor: redakcja@radiosud.pl