26 stycznia 2021, 18:50

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Od kiedy można stosować kubek niekapek?

Samodzielna nauka picia i jedzenia to krok milowy w rozwoju malucha. Przez pierwsze miesiące życia niemowlę powinno być karmione mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym w butelce, ale już w pierwszym półroczu swojego życia przychodzi czas na rozszerzanie diety i pierwsze, nieśmiałe jeszcze próby napojenia się przy pomocy swoich własnych rączek. Idealną pomocą okazuje się wtedy kubek niekapek.

Kubek niekapek — czym jest, na co zwracać uwagę przy jego zakupie?
Zgodnie z definicją i swoim przeznaczeniem kubek niekapek, to kubek z blokadą, dzięki której nie dochodzi do rozlewania się wody, mleka czy podawanemu dziecku soku. Dzięki posiadanym uchwytom wspiera naukę samodzielnego picia i jest najlepszą alternatywą dla butelki. Istnieją jednak pewne kryteria, którymi należy się kierować przy doborze odpowiedniego niekapka dla dziecka.

Najważniejszą rzeczą są certyfikaty bezpieczeństwa — warto zwracać uwagę, czy kubek jest wykonany w stu procentach z bezpiecznych materiałów. Niekapek musi być także dopasowany do wieku i możliwości maluszka oraz być funkcjonalny. Co to oznacza w praktyce?

Kubek, który kupimy maluchowi, musi posiadać stabilne i duże uchwyty, dzięki którym nasza pociecha będzie w stanie go utrzymać. Uchwyty muszą być umocowane, tak by nie wyślizgiwały się z rąk dziecka. Jeśli kupujemy niekapek dla niemowlaka, zwracajmy uwagę na ustnik — najlepiej, kiedy jest miękki, wykonany z silikonu i przypominający kształt znany dziecku z butelki. Niekapek zwieńczony słomką jest wyborem tylko i wyłącznie dla starszaków, które opanowały naukę picia.

Dobrze, kiedy kubek niekapek jest doposażony w odpowietrzacz, zapobiegający łykaniu przez dziecko powietrza, a co za tym idzie eliminujący zagrożenie występowania kolki.

Z punktu widzenia rodziców warto zainwestować w modele poręczne, praktyczne, wyposażone w zakrętkę oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Upewnijmy się także, czy z niekapka faktycznie nie wylewa się zawartość.

Kubek niekapek — od którego miesiąca życia może stać się codziennym elementem związanym z żywieniem niemowlaka?
W przypadku dzieci karmionych piersią ich zapotrzebowanie na jedzenie i picie zaspokaja samo mleko mamy. Jeśli zaś chodzi o dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, taka zależność utrzymuje się do skończenia 4 miesiąca życia. Po tym czasie możemy swobodnie zacząć przygodę z rozszerzaniem diety oraz podawać dziecku przegotowaną lub niegazowaną, przeznaczoną dla niego wodę.

Należy pamiętać, że kubek niekapek podajemy dziecku do rączek tylko i wyłącznie, kiedy jest stabilnie posadzone. Wystrzegajmy się podawania dziecku napojów w pozycji leżącej, półsiedzącej lub w trakcie zabawy, kiedy maluch nie może skupić uwagi — w ten sposób uchronimy go przed zakrztuszeniem.

Jako rodzice musimy się także uzbroić w cierpliwość — pierwsze próby samodzielnej nauki picia będą z pewnością mało udane, ale z biegiem czasu, spokojem i konsekwencją maluch nauczy się picia z kubka niekapka. Wraz z kolejnymi miesiącami rozszerzania diety możemy zaproponować mu również inne napoje takie jak sok, koktajl czy herbatka.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.philips.pl/c-m-mo/kubki-niekapki-dla-dzieci

Autor: redakcja@radiosud.pl