8 grudnia 2021, 11:14

Teraz

-3°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Praca w Gdańsku w sektorze turystycznym i nie tylko

Gdańsk, jako jedno z miast nadmorskich, jest sporym ośrodkiem turystycznym, dzięki czemu powstają coraz to nowe oferty pracy w tym sektorze. Ponadto, ze względu na jego położenie rozwija się tu także przemysł stoczniowy, w którym odpowiedni specjaliści również mogą znaleźć zatrudnienie.

Turystyka jest w ostatnich latach jedną z bardziej popularnych dziedzin, w których bez większych problemów można znaleźć pracę w nadmorskich miejscowościach. Jeśli wpiszemy w portalu z ofertami pracy frazę praca Gdańsk wyświetli nam się cała lista wyników wyszukiwania i różnorodnych ofert, a wśród nich całe mnóstwo tych związanych z sektorem turystycznym. Znajdziemy wśród nich chociażby oferty pracy w recepcji hoteli i pensjonatów, a także przy sprzątaniu wynajmowanych pokoi i mieszkań. Poza tym, chyba najpopularniejsza jest możliwość pracy sezonowej w restauracjach i kawiarniach, w których w czasie sezonu letniego ruch zwiększa się kilkakrotnie, a co za tym idzie, potrzeba więcej personelu. Zastanówmy się dla kogo przeznaczone są takie oferty i czy warto z nich korzystać.

Praca w Gdańsku dla studenta
Wiele osób decydujących się na studia dzienne szukają dorywczej pracy w Gdańsku, która pozwoli im się utrzymać lub zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy na własne wydatki. Zazwyczaj jest to praca w restauracjach, czy barach, w których wieczorami lub w weekendy potrzeba najwięcej personelu. Z drugiej strony, osoby studiujące zaocznie szukają często stałej pracy w pełnym wymiarze godzin. Biorąc pod uwagę fakt, że osoby takie nie posiadają zazwyczaj doświadczenia, wybierają często właśnie oferty pracy, które nie wymagają większego doświadczenia. Choć być może praca w Gdańsku w restauracji, czy barze nie jest wymarzoną ofertą, to szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy przyjeżdża tu sporo turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, pozwala sporo zarobić na napiwkach o różnej, czasem naprawdę sporej wysokości.

Praca przy sprzątaniu
Jak wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu, często dostępną możliwością jest sprzątanie pokoi hotelowych lub apartamentów wynajmowanych przez przyjeżdżających tu turystów. Oczywiście, jest to praca głównie sezonowa, chociaż większe i cieszące się wysoką renomą hotele, goszczą wiele osób przyjeżdżających tu w celach biznesowych lub wypoczynkowych przez cały rok. Takie miejsca zatrudniają osoby do sprzątania na cały rok, a nie tylko w czasie sezonu letniego. Właśnie dlatego w zależności od tego, czy szukamy stałej pracy w Gdańsku, czy jedynie pracy sezonowej, możemy wybrać ofertę, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Praca Gdańsk- jako kierowca
Trzeba jednak pamiętać, że choć Gdańsk czerpie wiele zysków z turystyki i stwarza wiele stanowisk pracy właśnie w tym sektorze, istnieją tutaj także inne różnorodne możliwości. Jedną z nich jest praca w charakterze kierowcy. Po części jest ona związana z branżą turystyczną, gdyż kierowcy zatrudniani są w celu przewożenia turystów z i na lotnisko oraz do różnorodnych atrakcji turystycznych. Jednak większa część ofert pracy w Gdańsku w charakterze kierowcy wiąże się z zupełnie innymi branżami, niezwiązanymi z turystyką. Niektóre z nich oferują możliwość przejazdów osobowym samochodem służbowym, a więc wymagają jedynie posiadania prawa jazdy kategorii B. Inne natomiast oferują przejazdy ciężarówkami lub tirami i wymagają posiadania odpowiedniego rodzaju prawa jazdy, pozwalającego na kierowanie danymi pojazdami.

Praca na gdańskim Wrzeszczu i na Przymorzu
Przy całej tej różnorodności ofert pracy, trzeba zauważyć, że są one porozrzucane po różnych częściach miasta. O ile oferty pracy w Gdańsku w sektorze turystycznym koncentrują się głównie na rejonach położonych w jak najbliższym sąsiedztwie morza i plaży oraz w ścisłym centrum miasta, o tyle pozostałe zakłady pracy znajdują się w innych miejscach, często również na obrzeżach. Warto na to zwrócić uwagę, aby obliczyć ewentualny czas i koszty dojazdów. Statystyki wskazują, że dzielnicami, w których szuka pracy najwięcej osób jest Wrzeszcz i Przymorze, zapewne ze względu na ich dogodną lokalizację.

Autor: redakcja@radiosud.pl