8 grudnia 2021, 09:53

Teraz

-3°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych - przegląd dostępnych polis

Ubezpieczenia komunikacyjne są związane z pojazdami i kierowcami – przede wszystkim ich udziałem w kolizjach czy wypadkach, ale nie tylko. Dotyczą z jednej strony zdrowia i życia, a z drugiej sporego majątku, dlatego zdecydowanie warto znać ich rodzaje. Choć tylko jedno ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe, wszystkie mają pewne zalety, o których piszemy w poniższym artykule.


OC


OC to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z obowiązującym prawem, jako jedyne jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu. Nawet jeżeli Twój samochód przez cały rok stoi w garażu, nadal musi mieć opłacone OC. Nawet kilka dni zwłoki w płatnościach skutkuje wysoką karą pieniężną. Co do zasady ubezpieczenie wykupuje się na rok, ale istnieją też krótkoterminowe polisy, dostępne np. dla posiadaczy pojazdów historycznych czy sprowadzonych z zagranicy. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście na stronie http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-skorzysta-oferty.


Stawka OC jest ustalana indywidualnie na podstawie parametrów pojazdu czy danych dotyczących właściciela pojazdu. Jej działanie jest zawsze identyczne, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują o klienta praktycznie samą ceną. Za każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy otrzymuje się zniżki do maksymalnego limitu 60%, jednak są one zabierane za spowodowanie kolizji lub wypadku.


Obowiązkowe OC działa wtedy, gdy kierowca z własnej winy doprowadzi do obrażeń lub szkód materialnych innych uczestnik ruchu drogowego. Dzięki polisie nie musi bezpośrednio pokrywać zaistniałych szkód z własnej kieszeni – wystarczy, że poszkodowany zgłosi szkodę, a towarzystwo jest wówczas zobowiązane do jej naprawy.


AC


Innym popularnym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest AC, czyli autocasco. Jego istotę łatwo wytłumaczyć na następującym przykładzie. Jesteś sprawcą kolizji, w której dochodzi do uszkodzenia obu samochodów – Twojego oraz poszkodowanego. Jego straty zostaną pokryte z obowiązkowego OC. Ale co z Twoim autem? Jeżeli nie masz AC, musisz samodzielnie ponieść wszystkie koszty naprawy, np. u mechanika, lakiernika czy wulkanizatora. Jeśli jednak posiadasz ważną polisę autocasco, to właśnie z niej zostaną pokryte poniesione przez Ciebie straty. Zakres AC jest ustalany z klientem i może obejmować m.in.:  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,

  • pożary,

  • szkody na skutek warunków atmosferycznych,

  • kradzieże.


Minicasco (smartcasco)


Minicasco, inaczej smartcasco, jest „okrojoną” wersją AC, czyli polisą tańszą i ograniczoną w swoim działaniu, a dzięki temu idealną dla właścicieli pojazdów, którzy szukają oszczędności i nie mają wygórowanych potrzeb. Minicasco może chronić auto np. jedynie przed skutkami pożaru lub kradzieży.


Assistance


Atrakcyjnym pakietem ubezpieczeniowym oferowanym kierowcom jest assistance, czyli zestaw usług, które są dostępne, gdy powstanie określona szkoda. Najczęściej korzysta się z niego w sytuacjach kryzysowych, np. po awarii na trasie. W pakiecie assistance znajdują się zapisy dotyczące m.in.:  • holowania i przewożenia uszkodzonego samochodu z miejsca zdarzenia,

  • wynajmu auta zastępczego,

  • pomocy mechanicznej, logistycznej i prawnej,

  • pokrycia kosztów noclegu po awarii.


NNW


Warto wspomnieć też o ubezpieczeniu NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), którym można zabezpieczyć siebie i bliskich przed materialnymi skutkami obrażeń fizycznych w efekcie wypadku. Więcej informacji o ubezpieczeniach komunikacyjnych znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne.

Autor: redakcja@radiosud.pl