7 grudnia 2023, 12:33

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Z czym nie łączyć retinolu?

Retinol to składnik chemiczny, który jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce. To pochodna witaminy A, którą wykorzystuje się m.in w leczeniu zmian trądzikowych, przebarwień i wygładzaniu zmarszczek. By składnik ten gwarantował najlepsze efekty, należy wiedzieć jak go używać i z jakimi substancjami łączyć. W tym tekście wyjaśnimy co robić, by retinol spełnił nasze oczekiwania.


Retinol – klucz do pięknej i zdrowej cery


Wśród setek i tysięcy składników kosmetycznych, można śmiało powiedzieć, że to właśnie retinol jest substancją, która naprawdę działa. Składnik ten regeneruje skórę, odmładza i pomaga wygrać walkę z trądzikiem. Witamina A w czystej postaci odpowiada za stymulację komórek do odnowy. Dzięki temu skóra wygląda młodziej i wolniej się starzeje. Ciekawostką jest to, że nasz organizm potrafi sam wytwarzać tę witaminę, dzięki zdrowej diecie, której znajdziemy m.in beta-karoten. Warto jednak wiedzieć, że proces ten wraz z wiekiem jest utrudniony. Retinol w kosmetykach jest wybierany bardzo często przez kobiety po 30-tce. Przeczytaj jak poprawnie stosować retinol: https://horex.pl/blog/retinol-jak-stosowac-10-pytan-i-odpowiedzi-nasz-poradnik/


Jak działa retinol?


"Witamina młodości" prowadzi do szybszego złuszczania się skóry i szybszej regeneracji. W praktyce oznacza to, że stare, obumarłe komórki zostają zastąpione przez nowe, młodsze, co sprawia, że cera wygląda na młodszą, gładszą i promienną. Dociera w głębokie warstwy skóry i skutecznie pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Składnik ten poprawia funkcjonowanie żywej warstwy skóry. Przez dermatologów nazywany jest "łącznikiem" pomiędzy naskórkiem i skórą właściwą. Już po kilku miesiącach stosowania można zauważyć niesamowite efekty – skóra staje się zwarta i gładsza, a wszelkie przebarwienia i blizny po trądziku zostają usunięte. Dlaczego tak się dzieje? Pielęgnacja z wykorzystaniem retinolu sprawia, że zostaje zredukowana ilość melaniny. Organizm otrzymuje informację, by rozpocząć proces tworzenia nowych naczynek krwionośnych. Skóra otrzymuje zastrzyk tlenu, zmarszczki zostają wypchnięte od środka, a koloryt zostaje wyrównany.


Z czym nie łączyć retinolu?


Po kosmetyki z retinolem sięgamy walcząć m.in z trądzikiem. Takie preparaty znajdziemy zwykle w nieprzezroczystych opakowaniach. Dlaczego? Składniki znajdujące się np. w kremie pod wpływem słońca tracą swoje dobroczynne właściwości. Właśnie z tego też powodu nie należy stosować retinolu na dzień. Po kontakcie ze słońcem utlenia się i traci swoją moc.


Retinol a kwasy – co na zwrocić uwagę?


Mówiąc o kwasach w kosmetyce należy pamiętać, że istnieje grupa kwasów, które w połączeniu z retinolem może przynieść różne niepożądane efekty. Tutaj sprawdzi się zasada, że kwasy złuszczające należy stosować dopiero, gdy skóra jest przyzwyczajona do retinolu i nie wykazuje żadnych oznak zaczerwienienia, podrażnienia i przesuszenia. Rozpoczynając więc swoją przygodę z retinolem należy zrezygnować z kwasów złuszczających. Gdy po pewnym czasie zauważymy, że skóra dobrze reagują na witaminę A, to wówczas stopniowa można stosować w codziennej pielęgnacji kwasy, które są dopasowane do danego typu cery.
Działanie retinolu porównuje się do działania peelingów. Oznacza to, że nie należy łączyć go z innymi środkami peelingującymi. Może doprowadzić do do nadmiernej suchości skóry i zaburzenia warstwy ochronnej skóry. Składowa witaminy A przyspiesza proces odnowy komórek i stymuluje produkcję nowych. Składnik ten jest często wykorzystywany w formułach kremów regenerujących i odmładzających. Kremy z retinolem powinny być jednak stosowane częściej niż dwa razy w tygodniu. Retinoidy są bardzo czułe na światło UV. Pod wpływem promieniowania UV bardzo szybko ulegają rozkładowi. Chcąc uzyskać najlepsze efekty należy stosować takie kosmetyki tylko na noc. Wiele kwasów bogatych w składniki aktywne jest kojarzonych zwykle z produktami złuszczającymi, które w pewien sposób podrażniają skórę. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie kwasy działają złuszczająco i drażniąco.               
Z retinolem można stosować m.in kwas hialuronowy, kwas askorbinowy (witamina C) oraz kwas ferulowy. Kwas hialuronowy to jeden z najbardziej znanych składników pielęgnacyjnych. Odpowiada on za dokładne nawilżenie skóry i skutecznie zapobiega odwodnieniu. Rozpoczynając kurację z retinolem można zauważyć niepokojące przesuszenia skóry. Oznacza to, że kwas hialuronowy jest wręcz obowiązkowy w pielęgnacji skóry i można go bez problemów wprowadzić do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Kwas askorbinowy to witamina C, która działa antyoksydacyjnie i chroni przed działaniem wolnych rodników. Witamina C odgrywa też ważną rolę w syntezie kolagenu. Działa rozjaśniająco i rozświetlająco na skórę, redukuje przebarwienia i skutecznie wyrównuje kolory skóry. Można łączyć witaminę C z retinolem. Należy jednak pamiętać o tym, by nie nakładać tych składników jeden po drugim. Witaminę C należy stosować na dzień, a retinol na noc.
Kwas ferulowy uważany jest za bardzo silny antyoksydant, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry. Redukuje reaktywne formy tlenu, które odpowiedzialne są za niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych. Kwas ferulowy można łączyć z witaminą C. Stabilizuje ją i ma wpływ na jej efektywność. Dodatkowo kwas ferulowy działa przeciwzapalnie i redukuje przebarwienia. Składnik można znaleźc m.in z kosmetykach o działaniu anti-aging. Retinol to prawdziwy kosmetyczny hit. Bez względu na to, czy zmagamy się z trądzikiem, przebarwieniami lub zmarszczkami, to właśnie ten składnik sprawi, że nasza cera będzie wyglądała na zdrowszą i młodszą. By uzyskać najlepsze efekty trzeba wiedzieć jak taki składnik używać i jak go umiejętnie łączyć, by dany zabieg pielęgnacyjny przyniósł najlepsze efekty.

Autor: redakcja@radiosud.pl