28 marca 2024, 20:22

Teraz

10°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Za co na jachcie odpowiadają kabestany

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że duża część jachtów, które trafiają na światowy rynek produkowana, jest w Polsce. Tutaj także podejmowane są różnego rodzaju metody innowacji, które mogą pomóc w efektownym ich użytkowaniu. W naszym kraju udoskonala się także kabestany. Te proste urządzenia zostały najprawdopodobniej wynalezione przed wiekami w Hiszpanii. Podpowiadamy, jaka dokładnie jest ich rola na jachcie.

Czym są kabestany?
Kabestan to jeden z bardzo istotnych elementów osprzętu jachtowego. Inaczej nazywane wciągarkami cumowniczymi odgrywają istotną rolę w poprawianiu poziomu bezpieczeństwa podczas rejsów. Mają także duży wpływ na ułatwianie pracy całej załogi - do tego stopnia, że świat żeglarski bez kabestanów jest trudny do wyobrażenia.

Rodzaje kabestanów i ich rola na jachcie
Jaka jest dokładna rola kabestanów na jachcie? Przede wszystkim służą one do wciągania lin, łańcuchów holowniczych i cum na pokład statku. Dzięki ich obecności można znacznie zredukować poziom siły potrzebnej do obsługi olinowania. Kabestany przy okazji zabezpieczają linę przed nadmiernym ciągnięciem, co ma niebagatelne znacznie dla stanu technicznego całej jednostki. Szczególnie jeżeli chodzi o stabilność jachtu podczas dużych wiatrów.

Utrzymanie stabilności jednostki jest możliwe dzięki wynalazkowi polskich konstruktorów. Kluczem są opatentowane przez nich wyłączniki przeciążeniowe. Bęben kabestanu znajduje się na osi pionowej, a jego konstrukcja uniemożliwia samoczynne luzowanie się lin. Ręczne kabestany wciąż są popularne na małych jachtach żaglowych. Obsługiwane są przez tradycyjne korbki lub handszpaki. To one wprawiają kabestan w ruch i dają możliwość skutecznego dociągnięcia liny.

Kabestany z szybkim napędem spotykamy na jachtach regatowych. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są natomiast kabestany samoknagujące, które umożliwiają unieruchomienie lin, które przebiega samoczynnie. Pozwala to ograniczyć obecność dodatkowego członka załogi.

Jak dobrze wybrać kabestan?
Kabestany można podzielić ze względu na funkcje na falowe, szotowe i kotwiczne. Mogą one posiadać różne napędy - spalinowe, hydrauliczne czy pneumatyczne, a nawet elektryczne. Pozwalają one - w zależności od modelu - ograniczyć siłę potrzebną do obsługi lin. Warto jednak wiedzieć, że nawet elektrycznie sterowane kabestany wymagają - przynajmniej w części - obsługi ręcznej.

Przed dokonaniem wyboru warto także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany bęben kabestanu. Tradycyjne były wykonywane z drewna, a obecnie tworzone są z włókien węglowych, stali nierdzewnej, brązu lub aluminium. Inne istotne kwestie to rodzaj bieżnika oraz dobór korby do rozmiaru i mocy.

Warto pamiętać, że kabestany żeglarskie powinny być serwisowane przed rozpoczęciem każdego sezonu. Regularne przeglądy techniczne najlepiej wykonywać raz lub dwa razy do roku. Natomiast w przypadku jachtów regatowych kabestany powinny być dokładnie sprawdzane przed każdym startem. Poszczególne ich części należy dokładnie czyścić.

Więcej informacji znajdziecie na https://sklepwind.pl/pl/c/KABESTANY/474

Autor: redakcja@radiosud.pl