18 kwietnia 2024, 11:51

Teraz

Fakty

A A A

PROMOCJA: Zalety naturalnych olejków eterycznych

Olejki eteryczne to nic innego jak tylko naturalne wyciągi z roślin i kwiatów. Gwarantują nie tylko piękny zapach, ale także pomagają w różnego rodzaju dolegliwościach - od bólu głowy aż po problemy z trawieniem. Właśnie dlatego są nieodłącznym elementem medycyny naturalnej. Podpowiadamy, jakie jest działanie olejków eterycznych i dlaczego warto z nich korzystać.

Olejki eteryczne - właściwości
Olejki eteryczne są prawdziwym dobrodziejstwem natury, które wykorzystywane są w medycynie ludowej od tysięcy lat. Pozyskuje się je z tak zwanych roślin olejkodajnych, których kilka tysięcy gatunków rośnie na całym świecie. Wydobywane są zazwyczaj w procesie destylacji, przeprowadzanym z użyciem pary wodnej.

Olejki eteryczne wykorzystywane są zarówno przez koncerny farmaceutyczne, jak i producentów zajmujących się aromaterapią czy medycyną naturalną. Ich właściwości są bardzo różnorodne i zależą w dużej mierze od roślin, z których zostały pozyskane.

Jakie olejki eteryczne warto stosować?
Różnego rodzaje olejki eteryczne są wykorzystywane do różnych zastosowań. Olejek lawendowy działa bardzo dobrze na zszargane nerwy, pomaga także na bóle menstruacyjne i reumatyczne. Z kolei olejek eukaliptusowy pomaga w inhalacjach w wypadku niedrożności dróg oddechowych wywołanej na przykład katarem lub przeziębieniem. Przeciwwirusowi i antybakteryjnie działają między innymi olejki z drzewa herbacianego czy olejki cytrusowe. Olejki cedrowe i sosnowe działają zbawiennie na prace układu krążenia i układu pokarmowego. Olejek miętowy wykazuje natomiast działanie przeciwbólowe.

Jak prawidłowo korzystać z olejków eterycznych?
Olejki eteryczne mają zbawienne działanie, należy jednak odpowiednio je stosować. Istnieją trzy główne sposoby na wykorzystywanie tych substancji. Są to przede wszystkim aromaterapia, nakładanie miejscowe na skórę oraz przyjmowanie doustne. Pierwszy sposób najczęściej dawkowany jest przy pomocy dyfuzora lub podgrzewanego kominka. Osoby cierpiące na niedrożność dróg oddechowych lub bezsenność mogą z powodzeniem aplikować kilka kropel olejku na poduszkę.

Wcieranie olejków w skórę także jest wyjątkowo skuteczne, ponieważ w ten sposób ich cząsteczki błyskawicznie przedostają się do krwiobiegu. Najlepiej nacierać nimi małżowiny uszne, podeszwy stóp albo dłonie. Warto także używać ich do masażu całego ciała.

Olejki eteryczne można spożywać doustnie, jednak musimy mieć pewność, że te, które posiadamy, przeznaczone są do użytku wewnętrznego. Informacja o tym zwykle podana jest na buteleczce specyfiku. Najczęściej olejki rozcieńcza się z dowolnym płynem, płucze nimi usta lub aplikuje kilka kropel pod język. To, w jakie sposób dany olejek może być spożywany, powinno być określone na jego opakowaniu.

Jak widać, olejki eteryczne mają bardzo dużo rozlicznych zastosowań. Przed zakupem warto jednak zwracać uwagę na ich składy, które sprawdzić można na stronie https://zakreconysloik.com.pl/naturalne-olejki-eteryczne. Oprócz łacińskich nazw wyciągów z roślin nie powinno znajdować się w nich nic innego. Nie każdy produkt określany jako naturalny faktycznie musi taki być.

Autor: redakcja@radiosud.pl