25 kwietnia 2024, 23:52

Teraz

Fakty

A A A

MATERIAŁ PARTNERA: Żywienie dziecka od niemowlęcia i po 1. roku życia - poradnik

Zastanawiasz się, czym karmić dziecko, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój? Kiedy wprowadzić pierwsze pokarmy? Co z mlekiem modyfikowanym? Czym karmić dziecko w pierwszych latach życia? Podpowiadamy!


Żywienie noworodka - karmienie na życzenie


Podstawą diety noworodka jest oczywiście mleko (najlepiej  mamy lub w skrajnych przypadkach modyfikowane). Warto pamiętać, że jest ono  ważnym element jadłospisu również w drugim i trzecim roku życia dziecka. Stanowi ono po prostu podstawę diety niemowlęcia. Przez pierwszych 6 miesięcy życia, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mleko mamy powinno być jedynym pokarmem dziecka. Jak często karmić niemowlaka? Najlepiej zawsze, kiedy tego chce, co oznacza że w pierwszych miesiącach życia dziecka może to być nawet kilkanaście razy w ciągu doby! Z czasem pory posiłków się unormują.


Oczywiście jeśli mama z określonych powodów nie może karmić piersią, powinna wybrać mleko modyfikowane odpowiednie do wieku dziecka. Najlepiej skonsultować takie żywienie dziecka z pediatrą, by dobrać najlepszy rodzaj mleka dla noworodka. 


PAMIĘTAJ!


Według ekspertów rozszerzanie diety dziecka  nie powinno nastąpić szybciej niż w 17. tygodniu życia i raczej nie później niż w 26. tygodniu życia. Pamiętamy o tym, by karmić malca piersią lub mlekiem modyfikowanym minimum do 6. miesiąca życia, a nowe produkty dawać mu po to, by przyzwyczajać je do nowej struktury i konsystencji pokarmu, jednak na początku nie powinno się ich traktować jako osobny posiłek. 


Rozszerzenie diety dziecka po 1. roku życia


Po pierwszych urodzinach rozpoczyna się kolejny ważny etap rozwoju dziecka. Czy wiesz, że taki maluch ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż osoba dorosła? Jego dieta różni się znacznie od tej po urodzeniu. Dziecko, które po 1. urodzinach bardzo intensywnie się rozwija, istnym  jest wulkanem energii, dlatego zbilansowana dieta staje się wymogiem. Warto pamiętać, że dziecko potrzebuje obecnie nawet aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia na niż osoba dorosła, tymczasem niedobory tych składników w diecie są dość powszechne. Aby temu zapobiec, można podawać maluchowi modyfikowane mleko dla dzieci, by w ten sposób  dostarczyć mu oba cenne składniki. Zarówno mleko jak i produkty białkowe, w diecie dziecka po 1 roku życia powinny teraz stanowić 4-5 porcji (najlepiej, jeśli są to 2 porcje mleka oraz 1 porcja innych produktów mlecznych). Warto tez wspomnieć, że w  jadłospisie rocznego dziecka mogą pojawić się całkiem nowe produkty, takie jak mleko krowie (lub dwa kubki mleka modyfikowanego), miód, orzechy oraz sok owocowy.

Autor: redakcja@radiosud.pl